רוצה לקבל עדכונים למייל?

נשמח לשלוח לך באופן אישי סיכום שבועי מצוות האתר:

פרשת תצוה

עצמאות

מה העיקר?

  1. זוהי הפרשה השמינית בספר שמות (הספר השני בתורה), ויש בה 101 פסוקים.
  2. הפרשה עוסקת בהרחבה בבגדים של הכהן הגדול, ומזכירה את חשיבות הבגדים – "לכבוד ולתפארת", כך נכתב בפרשה. יש להשקיע זמן ואנרגיה בבגדיו של הכהן, שמשפיעים גם עליו וגם על מי שרואה אותו.
  3. פרשנים רבים מציעים לנו להסתכל על בגדי השבת שלנו כבגדי הכוהן הגדול היום. יש חשיבות רבה בבגדים האלה, שבפרשה מקבלים את השם "בגדי קודש".
  4. זו הפרשה היחידה שבה לא מוזכר שמו של משה רבנו, בחומשים שמות, ויקרא ובמדבר. וקוראים אותה דווקא סמוך ליום פטירתו, ביום ז' באדר. יש פרשנים שמסבירים כי זוהי תזכורת שגם משה הוא בן-אדם, שנולד ושנפטר, ולא בכל פרשה של התורה הוא מוזכר.
  5. יש פרשנים שמסבירים שבפרשות אלה העם באמת יוצא מעבדות לחירות – כי הוא מקבל משימות ופעילות, ועובר ממצב פסיבי למצב אקטיבי. עד עכשיו העם יצא ממרים, ים סוף נקרע בפניו, עשרת הדברות ירדו להר סיני, אבל עכשיו – צריך להתחיל לעבוד ולתקן את העולם, להקים משכן, לתפור בגדים וכו'. הם לא מקבלים יותר מתנות, אלא מקבלים את המתנה הגדולה ששמה אחריות.
  6. משה לא מוזכר בפרשה, לראשונה מאז הופיע בתורה. לאורך כל ספר שמות, ספר ויקרא וספר במדבר הוא מוזכר, וספר דברים הוא כולו דברים שלו, ובפרשה הזו באופן חריג שמו לא מוזכר (דווקא סמוך ליום פטירתו, השבוע בז' באדר).
האתר עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך חווייה טובה יותר.