רוצה לקבל עדכונים למייל?

נשמח לשלוח לך באופן אישי סיכום שבועי מצוות האתר:

פרשת תולדות

כריות

‏כמה ישנת?

  1. פרשת השבוא היא פרשת תולדות, הפרשה השישית בספר בראשית, והיא מתארת את תולדותיו של יצחק אבינו.
  2. הפרשה מתחילה בהתמודדות שמלווה את האבות והאימהות לאורך ספר בראשית: עקרות. עשרים שנה מחכים יצחק ורבקה לפרי בטן, עשרים שנה של תפילות וציפייה, עד שיעקב ועשיו נולדים.
  3. בפרשה לא מופיעות מצוות כלשהן, אבל הסיפור בה הוא יסודי וחשוב: עשיו מוכר את הבכורה שלו (את הרוחניות, את הנצח) תמורת נזיד עדשים, תמורת מנה חמה וטעימה. פרשנינו מסבירים שגם אנחנו ניצבים מול ההתלבטות הזו בחיים: החשוב מול המיידי, הערכי מול הנוצץ.
  4. בסוף הפרשה עשיו רוצה להרוג את יעקב, שקיבל את הברכות מאביהם יצחק, ויעקב בורח מארץ ישראל. אחד הנושאים המרכזיים בספר בראשית ממשיך ללוות אותנו – מריבות בין אחים, היחסים בתוך המשפחה, היכולת להתקיים ביחד. התיקון לאתגר הזה יגיע אצל יוסף ואחיו, בהמשך.
  5. הפרשה מתחילה בהתמודדות שמלווה את האבות והאימהות לאורך ספר בראשית: עקרות. אבות ואימהות האומה מלמדים אותנו שיעור בהתמודדות עם החוסר, עם הכאב. עשרים שנים מחכים יצחק ורבקה לפרי בטן. עשרים שנים של תפילות וציפייה, עד שיעקב ועשיו נולדים.
  6. בפרשה לא מופיעות מצוות כלשהן, אבל הסיפור המרכזי שבה הוא יסודי וחשוב: עשיו מוכר את הבכורה שלו (את הרוחניות, את הנצח) תמורת נזיד עדשים, תמורת מנה חמה וטעימה. פרשנינו מסבירים שגם אנחנו ניצבים מול ההתלבטות הזו בחיים, כל הזמן: החשוב מול המיידי, הערכי מול הנוצץ. עשיו ויעקב הם לא רק שני אחים תאומים, הם שני יצרים שמתרוצצים בתוכנו.
  7. בסוף הפרשה עשיו רוצה להרוג את יעקב, אחרי שיעקב קיבל את הברכות מאביהם יצחק, ויעקב בורח ממנו ויוצא מארץ ישראל. זה עוד אחד מהנושאים המרכזיים בספר בראשית: מריבות בין אחים, היחסים בתוך המשפחה, היכולת להתקיים ביחד. התיקון לאתגר הזה יגיע רק בספר שמות, אצל שלושה אחים שיצליחו להנהיג יחדיו – משה, אהרון ומרים. גם כאן מדובר באתגר שמלווה אותנו עד היום: היחסים בתוך המשפחה ובתוך המשפחה המורחבת ששמה עם ישראל.
  8. פרשת "תולדות" מתארת את המצוקה שמלווה את האבות והאימהות לאורך ספר בראשית: ציפייה לילדים. אבות ואימהות האומה מלמדים אותנו שיעור בהתמודדות עם עקרות, ובכלל - עם חוסר ועם כאב בחיים. עשרים שנים מחכים יצחק ורבקה לפרי בטן. עשרים שנים של תפילות וציפייה, עד שיעקב ועשיו נולדים.
  9. יצחק אבינו עושה בפרשה בדיוק את מה שעשה אביו אברהם: חופר את אותן בארות, מתמודד שוב עם רעב בארץ, ולכאורה הוא לא מחדש ולא עושה שום דבר מקורי.
  10. הפעם הראשונה שבה מוזכרת המילה אהבה בתורה, מתארת את יצחק ורבקה: וַיְבִאֶהָ יִצְחָק הָאֹהֱלָה שָׂרָה אִמּוֹ, וַיִּקַּח אֶת רִבְקָה וַתְּהִי לוֹ לְאִשָּׁה – וַיֶּאֱהָבֶה. קודם בונים בית - ואז אהבה. שהרי האהבה העמוקה, הנצחית, החברות החזקה, התקשורת שהיא מעל למילים – מגיעות אחרי הנישואים.
בראשית כה, יט - כח, ט
האתר עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך חווייה טובה יותר.