רוצה לקבל עדכונים למייל?

נשמח לשלוח לך באופן אישי סיכום שבועי מצוות האתר:

פרשת שמות

הרב שלום כהן זצ"ל

לזכרו

לזכרם

  1. מזל טוב, סיימנו את ספר בראשית ואנחנו מתחילים לקרוא את ספר שמות, הספר השני מבין חמשת חומשי תורה. הוא מכונה "ספר הגלות והגאולה", כי הוא מתאר מהלך של יציאה מעבדות במצרים – לחירות.
  2. השבוע פוגשים לראשונה את משה רבנו. המנהיג הגדול של העם היהודי עולה על בימת ההיסטוריה כשהוא "כְבַד פֶּה", "כְבַד לָשׁוֹן" ו "עֲרַל שְׂפָתָיִם". כלומר: דיבור בציבור זה לא העיקר, אלא המהות והאישיות.
  3. אחרי כל מלחמות האחים ומריבות ההנהגה בספר בראשית, ספר שמות מציג את שלישיית המנהיגים שתוביל את העם במדבר ארבעים שנה – האחים משה, אהרון ומרים. זה מודל מנהיגות אחר, של אחווה ושיתוף פעולה. אפשר ביחד.
  4. הנשים בפרשה מובילות את העלילה: יוכבד אמו של משה יולדת אותו ומסתירה אותו, מרים אחותו שומרת עליו בתיבה ביאור והמיילדות העבריות "מסרבות פקודה" ובניגוד לדברי פרעה משאירות את התינוקות היהודיים בחיים. חכמינו אמרו על כך: "בזכות נשים צדקניות נגאלו ישראל ממצרים - ובזכותן עתידים להיגאל".
  5. ספר שמות אינו ספר היסטוריה. הוא מתאר תהליכים של שחרור משעבוד, של גאולה ושל יציאה לחירות, שכולנו צריכים לעבור גם היום, כיחידים וכעם. כל אחד והשעבוד שלו, כל אחד והמסע שלו לחירות. בספר "נתיבות שלום" נכתב: "כל השליחות למענה ירד האדם לעולם היא למען יוציא את עצמו ממצרים". בכל אדם ובכל יום, מחדש.
האתר עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך חווייה טובה יותר.