רוצה לקבל עדכונים למייל?

נשמח לשלוח לך באופן אישי סיכום שבועי מצוות האתר:

פרשת יתרו

יעקב ישראל ואשר מנחם פלאי, רעידת האדמה בטורקיה

לא תרצח

לשמוע

  1. פרשת יתרו היא הפרשה החמישית בספר שמות. עיקר הפרשה – מעמד הר סיני, מתן תורה, קבלת עשרת הדברות. האירוע ההיסטורי המכונן הזה מופיע לראשונה בפרשת השבוע.
  2. בעשרת הדברות יש עקרונות שהפכו מאז לחובות מוסריות שהאנושות כולה אימצה: לא תרצח, לא תגנוב, יום מנוחה שבועי, כיבוד הורים, שלילת עבודה זרה ואלילות ועוד ועוד. מעשרת העקרונות האלה נובעות הלכות רבות ומפורטות.
  3. המילה שחוזרת על עצמה הכי הרבה בעשרת הדברות היא "לא". היא מופיעה 13 פעמים בטקסט העתיק והקדוש הזה. כך שהפרשה לא מבשרת לעולם רק על זכויות, אלא בעיקר על חובות. זוהי קריאה לאדם לרסן את עצמו, להתאפק, לשלוט ביצריו.
  4. במורשת יהדות תוניסיה קיים מנהג פופולארי, לערוך ביום חמישי בשבוע שבו קוראים את פרשת יתרו – את "סעודת יתרו". ב"סעודת יתרו" שמופיעה בפרשה, יתרו וחכמי העם יושבים יחד לאכול, ומחברים בין גשמיות לארציות, בין קדושה לבין רעב פיזי.
  5. שימו לב שהפרשה שבה עם ישראל מקבל את התורה לא נקראת על שמו של משה רבנו, אלא על שמו של יתרו, החותן של משה, שהיה לא-יהודי, התגייר והצטרף לעם ישראל. גם הוא מלמד את העם דברים רבים במהלך הפרשה המיוחדת הזו.
  6. אָנֹכִי יְהוָה אֱלֹהֶיךָ אֲשֶׁר הוֹצֵאתִיךָ מֵאֶרֶץ מִצְרַיִם מִבֵּית עֲבָדִים - אלוקים מעורב בהיסטוריה, והיא מתקדמת לאורך השנים לכיוון חיובי, מעבדות לחירות.
  7. לאֹ תַעֲשֶׂה לְךָ פֶסֶל וְכָל תְּמוּנָה - אסור להשתעבד למשהו פיזי ולהפוך אותו לפולחן של עבודה זרה.
  8. לֹא תִשָּׂא אֶת שֵׁם ה' אֱלֹקיךָ לַשָּׁוְא - יש משמעות לכל מילה שאנחנו אומרים. אין להישבע או לומר מילים קדושות לשווא. הדיבור שלנו משמעותי.
  9. זָכוֹר אֶת יוֹם הַשַּׁבָּת לְקַדְּשׁוֹ - המנוחה השבועית שלנו יקרה יותר מכל זהב וכסף. לכל אחד מגיע יום של הפסקה מהמרוץ הבלתי פוסק. ככל שהעומס הדיגיטלי והכלכלי גובר, השבת רק הופכת יותר חיונית.
האתר עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך חווייה טובה יותר.