רוצה לקבל עדכונים למייל?

נשמח לשלוח לך באופן אישי סיכום שבועי מצוות האתר:

פרשת וישלח

בנחת

תינוקות

בנחת

מה המסר?

ושב שם

אהוד בנאי

ישראל

סע לאט

  1. פרשת השבוע היא פרשת וישלח, והיא הפרשה השמינית בספר בראשית.
  2. בפרשה מסופר על המפגש של יעקב עם אחיו עשיו, שהוא גם אויב שלו. התורה לא מסתירה את העובדה שיעקב מפחד: "ויירא יעקב מאוד, ויצר לו". אבל הוא מתעל את הפחד לעשייה: הוא שולח לעשיו מתנה, הוא מתפלל והוא נערך גם למלחמה. פרשנינו לומדים במשך אלפי שנים מהפרשה איך להתמודד עם איום ואתגר שניצב מולנו.
  3. חכמינו מלמדים אותנו שעשיו הרשע לא נראה כמו רשע. הוא היה מרשים מבחינה חיצונית. לא תמיד הרשע נראה רשע והצדיק נראה צדיק. התדמיות והתחפושות מבלבלות אותנו לעתים.
  4. בפרשה מופיעה מצוות אחת מתוך תרי"ג (613) מצוות: מצוות גיד הנשה, שנוגעת לדיני הכשרות. יעקב אבינו נאבק בלילה עם אויב מסתורי שנוגע בירך שלו, והדבר משפיע על הלכות הכשרות עד היום. זהו עיקרון יסודי: להפוך אירועים למעשים, להפוך סיפורים מכוננים לעקרונות חיים.
  5. בפרשת השבוע, פרשת וישלח, מסופר על יעקב שמעביר את כל רכושו ואת כל משפחתו את נהר הירדן, בדרך חזרה לארץ ישראל. אחרי שכולם כבר בצד השני, הוא חוזר לאחור. למה? מסבירים חכמינו: 'בגלל פכים קטנים'. מדובר על חפצים קטנים ופריטים זעירים שהוא שכח מאחור. הוא חזר לקחת אותם.
  6. "בפרשת וישלח יעקב פוגש את אחיו עשיו, ומבהיר לו מה ההבדל ביניהם: 'וַאֲנִי אֶתְנָהֲלָה לְאִטִּי', אומר יעקב. עשיו הוא צייד, חומרני, מהיר, הישגי. יעקב מסביר שהמשפחה והילדים חשובים לו, שהשבתות והחגים חשובים לו, והוא מתנהל לאט יותר בעולם. יותר אטי, אבל נצחי" ("מעט מן האור")
  7. "השם שלנו הוא ישראל. קיבלנו אותו בפרשת השבוע, פרשת וישלח, אחרי הניצחון של יעקב על המלאך: לֹא יַעֲקֹב יֵאָמֵר עוֹד שִׁמְךָ כִּי אִם יִשְׂרָאֵל, כִּי שָׂרִיתָ עִם אֱלֹוקים וְעִם אֲנָשִׁים – וַתּוּכָל.
  8. בפרשת השבוע, פרשת וישלח, מסופר על יעקב שמעביר את כל משפחתו ואת כל רכושו לצד השני של נהר הירדן, בדרך חזרה לארץ ישראל.
בראשית לב, ד - לו, מג
האתר עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך חווייה טובה יותר.