רוצה לקבל עדכונים למייל?

נשמח לשלוח לך באופן אישי סיכום שבועי מצוות האתר:

פרשת ויצא

ושב שם

  1. פרשת ויצא היא הפרשה השביעית בספר בראשית, היא מתחילה בבריחה של יעקב מפני אחיו עשיו, החוצה מארץ ישראל, ומסתיימת בבריחה של יעקב מחרן, בחזרה לארץ ישראל.
  2. בפרשה לא מופיעות מצוות מעשיות, אבל הסיפור בה חשוב מאוד: ב-22 השנים האלה נולדים רוב הילדים (כלומר, השבטים העתידיים של העם), יעקב - יחד עם רחל ולאה - עובר ניסיונות רבים וחוזר לארץ ישראל להמשיך את שליחותו, כאבי האומה.
  3. אחד הרגעים המפורסמים בפרשה הוא החלום על סולם יעקב. הסולם מוצב ארצה, וראשו מגיעה השמימה. אלפי שנים הוא מסמל את הניסיון לחבר בין שמיים לארץ. אולי לא סתם לאחד הנאומים המפורסמים בתולדות האנושות קוראים "יש לי חלום", של מרתין לותר קינג. החלום מניע אותנו קדימה, ונותן לנו משמעות ותקווה.
  4. עוד משפט מיוחד בפרשה נוגע לקשר המיוחד בין יעקב לרחל: "וַיַּעֲבֹד יַעֲקֹב בְּרָחֵל שֶׁבַע שָׁנִים וַיִּהְיוּ בְעֵינָיו כְּיָמִים אֲחָדִים בְּאַהֲבָתוֹ אֹתָהּ". שבע שנים של עבודה קשה הן בעיניו כמו ימים אחדים, מרוב אהבה.
  5. אחד השבטים שנולד בפרשה הוא יהודה. אמו לאה קוראת לו כך על שם התודה: "ותאמר: הפעם אודה את ה'". מהשם של יהודה מגיעה גם המילה יהודי: העם היהודי קרוי על שם התודה, על שם תחושת ההודאה והכרת הטוב התמידית.
  6. "וַיַּחֲלֹם וְהִנֵּה סֻלָּם מֻצָּב אַרְצָה וְרֹאשׁוֹ מַגִּיעַ הַשָּׁמָיְמָה". סולם יעקב המפורסם הפך לסמל נצחי, לקריאת כיוון לעם ישראל לאורך הדורות. להיות מחובר לקרקע, לאדמה, אבל שהראש יגיע עד השמיים. השילוב הזה בין מעשיות לבין חזון, בין פרקטיות לבין שמיימיות, מלווה אותנו עד היום.
  7. "וַיַּעֲבֹד יַעֲקֹב בְּרָחֵל שֶׁבַע שָׁנִים, וַיִּהְיוּ בְעֵינָיו כְּיָמִים אֲחָדִים בְּאַהֲבָתוֹ אֹתָהּ". יש אומרים שזה הפסוק הרומנטי ביותר בתורה. לבן אומר ליעקב לעבוד שבע שנים כדי להתחתן עם רחל, ויעקב לא רק מסכים, אלא שהזמן חולף עבורו כמו כמה ימים בלבד. הפסוק הזה לא מספר רק על העוצמה של יעקב ושל רחל, אלא על עוצמתה של האהבה.
  8. "הַפַּעַם אוֹדֶה אֶת ה' – עַל כֵּן קָרְאָה שְׁמוֹ יְהוּדָה". לאה קוראת לבנה הרביעי יהודה, ומעניקה גם לנו את שמנו: יהודים. אנחנו נקראים על שם התודה, ההודיה. הרב יונתן זקס ציין שהמשפט הראשון שאומרים בבוקר מתחיל בתודה: "מודה אני לפניך, מלך חי וקיים, שהחזרת לי נשמתי בחמלה, רבה אמונתך". קודם כל תודה.
  9.  בפרשת השבוע, פרשת "ויצא": יעקב הוא איש תם, יושב אוהלים. פתאום הוא נאלץ לעזוב את ביתו, אחיו עשיו רודף אחריו, והוא בורח לחרן. ניתן לשער שהוא מרגיש מפוחד, מתוח וחסר ביטחון.
בראשית כח, י - לב, ג
האתר עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך חווייה טובה יותר.