רוצה לקבל עדכונים למייל?

נשמח לשלוח לך באופן אישי סיכום שבועי מצוות האתר:

פרשת ויחי

  1. פרשת השבוע, פרשת ויחי, היא הפרשה האחרונה בספר בראשית, פרשה מספר 12.
  2. הפרשה מתחילה במילים "ויחי יעקב" אבל מתארת את פטירתו וגם את פטירת יוסף.
  3. הפרשה מתארת את פרידתו של יעקב מבניו ואת הברכות המיוחדות שהם מקבלים, כל אחד וברכתו המיוחדת. חלק מהם שומעים ממנו תוכחה על מעשיהם, ופרשנינו מסבירים שגם ביקורת היא ברכה, אם מיישמים אותה ולומדים ממנה.
  4. יעקב מברך גם את נכדיו אפרים ומנשה בנוסח שנשמר עד היום. אלפי שנים מברכים כך הורים את ילדיהם בליל שבת ובמועדים נוספים: "יְשִׂימְךָ אֱלֹהִים כְּאֶפְרַיִם וְכִמְנַשֶּׁה".
  5. ספר בראשית שמתחיל בבריאת העולם כולו על ידי אלוקים, מסתיים במשימה לאדם: לייצר המשכיות בין הדורות, אחדות משפחתית ומורשת שתעבור הלאה. משפחתו של יעקב מתאחדת, אחרי המתח בין יוסף לאחיו, וספר בראשית הושלם. בסיום הקריאה של חומש, יש בתי כנסת שבהם נוהגים להכריז: חזק, חזק ונתחזק.
  6. "הַמַּלְאךְ הַגֹּאֵל אֹתִי מִכָּל רָע יְבָרֵךְ אֶת הַנְּעָרִים וְיִקָּרֵא בָהֶם שְׁמִי וְשֵׁם אֲבֹתַי אבְרָהָם וְיִצְחָק וְיִדְגּוּ לָרֹב בְּקֶרֶב הָארֶץ" (ברכת יעקב אבינו לנכדיו, פרשת השבוע)
  7. עקב אבינו מברך את נכדיו, אפרים ומנשה, ואומר להם: "הַמַּלְאָךְ הַגֹּואֵל אֹתִי מִכָּל רָע, יְבָרֵךְ אֶת הַנְּעָרִים, וְיִקָּרֵא בָהֶם שְׁמִי וְשֵׁם אֲבֹותַי אַבְרָהָם וְיִצְחָק, וְיִדְגּוּ לָרֹב בְּקֶרֶב הָאָרֶץ".
  8. יעקב אבינו נפרד מילדיו ומנכדיו, אחד אחד. "ישימך אלוקים כאפרים וכמנשה", הוא מברך את שני הנכדים שלו, אפרים ומנשה, ומאז, בליל שבת הורים מברכים כך את ילדיהם.
בראשית מז, כח - נ, כו
האתר עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך חווייה טובה יותר.