רוצה לקבל עדכונים למייל?

נשמח לשלוח לך באופן אישי סיכום שבועי מצוות האתר:

פרשת ויגש

לדבר!

שים שלום

  1. פרשת ויגש היא הפרשה ה-11 בספר בראשית, אחת לפני הפרשה האחרונה.
  2. אין בה מצוות מעשיות, והיא מתארת את הפיוס בין יוסף לאחיו אחרי 22 שנה. הם חשבו שהוא שליט מצרים, אבל יוסף מתגלה בפני האחים ומכריז: "אני יוסף".
  3. פרשננו מסבירים שיוסף המתין וחיכה כל כך הרבה כדי שהאחים יתקנו את מעשיהם וישפרו את דרכם, כך שהפיוס יהיה שלם. אם היה מתגלה קודם לכן הם היו נבוכים, לנצח. אבל עבור יוסף הנקמה אינה תכנית עבודה, אלא התיקון. הפעם הם גילו ערבות הדדית ומסירות נפש עבור האח הקטן, בנימין.
  4. הפרשה מסתיימת באיחוד משפחתי מרגש נוסף: יעקב אבינו יורד למצרים ופוגש אחרי שנים את יוסף, בנו האובד. הפרשה מעבירה מסר על אחדות משפחתית, בין השבטים-האחים השונים ובין הורים וילדים.
  5. בפרשת ויגש, יהודה מלמד אותנו גישה לחיים. האחים נמצאים מול השליט המצרי שמתעקש לקחת אליו את אחד מהם. העסק מסתבך לגמרי, ולכאורה אין שום מוצא. הרבה פעמים בחיים אנחנו נמצאים במשא ומתן קשה ומתיש.
  6. רש"י כותב על יוסף: "שם שמיים שגור בפיו". כלומר, לפי רש"י, כל מי שהכיר את יוסף – שמע ממנו על ה'. הוא לא ייחס את ההצלחה לעצמו, ועובדה שאפילו זרים שבאו איתו במגע הבינו מייד מה הזהות שלו.
  7. המדרש כותב על יוסף שהיה "מלחש ונכנס, מלחש ויוצא". כלומר, כל היום הוא היה מתפלל תוך כדי עבודה, ולא שוכח לרגע מאיפה הגיע ומי הוא.

 

בראשית מד, יח - מז, כז
האתר עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך חווייה טובה יותר.