רוצה לקבל עדכונים למייל?

נשמח לשלוח לך באופן אישי סיכום שבועי מצוות האתר:

פרשת בראשית

בהצלחה!

מבוגר וילד אוחזים ידיים

לשתף

משפחה

משהו חסר

  1. פרשת בראשית, מציבה בפנינו את הציווי הכי בסיסי: לבחור. לא לאכול מעץ הדעת. להיות מסוגלים לסרב, לעמוד בפיתוי, לשמור על איפוק וגבולות. האתגר הזה מלווה אותנו עד היום.
  2. "שבת בראשית" שמה. קוראים בה את הפרשה הראשונה של התורה. "בראשית ברא אלוקים את השמיים ואת הארץ". זו הזדמנות להצטרף לדופק השבועי הזה של פרשת השבוע בעיתוי הכי מתאים, ופשוט לפתוח תנ"ך ולקרוא את הפרשה.
  3. מייד אחרי שמחת תורה נפתח מחזור הלימוד הבסיסי ביותר ביהדות. עם כל הכבוד (ויש כבוד) לדף היומי, למשנה היומית, להלכה היומית, לרמב"ם היומי ולשאר מפעלי הלימוד שקיימים היום, השבוע מתחילים מההתחלה של הכול: פרשת בראשית.
  4. גם בתקשורת החרדית יש מי שכותב ברוח הזו. הנה רק קטע ממאמר המערכת של "יתד נאמן" שכתב העורך ישראל פרידמן: "אין 'בערך' כשמדובר במצווה. כמו שאין 'בערך' בשעת כניסת השבת, כך אין בערך ב'לא תרצח'. צריך להקפיד על ההנחיות כלשונן". ומה באשר למי שחושב אחרת? "שיישבו בבתיהם. אין להם שום זכות לייסד מפעל הדבקות, ולהפוך לשגרירי קורונה בשכונותינו. מי מתיר להם לסכן את חיינו? מי שמתעלם מהנחיות משרד הבריאות פוגע באלה שכן שומרים. בגללם אנו עלולים להישאר בסגר, אחרי כולם, וחמור מכך – ידיו של המזלזל עלולות להיות טבולות בדם נפטרי הנגיף".
  5. "צרור המור", הרב אברהם סבע, מספר כך: "השם ציווה עליו לשמור דברו, להיות סימן לבניו להיות טובים או רעים בשמירת המצוות או בעוברם עליהן. ומחטא אדם נתגלגלו כל הדברים והגלויות".
  6. אז בסיס החטא הוא בחוסר היכולת להמתין, להתאפק. זו פרשנות אחת. עכשיו נתמקד בפרשנות השנייה שלנו לפיה עיקר הבעיה כאן הוא לא בחטא אלא בתגובה לחטא. לא האכילה אלא מה שקרה אחר כך: חוסר הכרת תודה. אם נמשיך ונקרא את הפסוקים נגלה שיש פה כפירה בטובה:

    וַיִּקְרָא ה' אלוקים אֶל הָאָדָם וַיֹּאמֶר לוֹ אַיֶּכָּה... הֲמִן הָעֵץ אֲשֶׁר צִוִּיתִיךָ לְבִלְתִּי אֲכָל מִמֶּנּוּ אָכָלְתָּ? וַיֹּאמֶר הָאָדָם: הָאִשָּׁה אֲשֶׁר נָתַתָּה עִמָּדִי הִיא נָתְנָה לִּי מִן הָעֵץ וָאֹכֵל.

בראשית א, א - ו, ח
האתר עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך חווייה טובה יותר.