רוצה לקבל עדכונים למייל?

נשמח לשלוח לך באופן אישי סיכום שבועי מצוות האתר:

פרשת במדבר

להיות צב!

אתה חשוב!

לשאת ראש

חזק!

דלת צהובה ודלת ירוקה- של שני בתים שכנים

שכן טוב

  1. מתחילים לקרוא בתורה את ספר במדבר, שמתחיל בפרשת במדבר.
  2. זו פרשה ארוכה מאוד, השלישית באורכה בתורה, ובה 159 פסוקים שמתארים את המפקד של עם ישראל ואת השבטים השונים.
  3. אין בפרשת במדבר אף מצווה, לא מצוות "עשה" ולא מצוות "לא תעשה", ובכל זאת יש בה מסר עמוק. פרשנינו מסבירים שממש כמו במפקד האוכלוסין ההוא, שבו כל אחד קיבל מקום ותפקיד, הפרשה מזכירה שלכל אחד יש שליחות ומשמעות.
  4. ההפטרה שקוראים אחרי הפרשה היא מספר הושע. הנביא הושע מתאר גם הוא את מספרם של בני ישראל, וההפטרה מסתיימת במילים היפות והמפורסמות: "וְאֵרַשְׂתִּיךְ לִי לְעוֹלָם, וְאֵרַשְׂתִּיךְ לִי בְּצֶדֶק וּבְמִשְׁפָּט וּבְחֶסֶד וּבְרַחֲמִים. וְאֵרַשְׂתִּיךְ לִי בֶּאֱמוּנָה, וְיָדַעַתְּ אֶת ה'".
  5. "ספר 'במדבר' הוא החומש החשוב מבין החמישה, דווקא כי הוא מתאר עשרות שנות נדודים במדבר, בלי דרמה גדולה. אחרי הכל, רוב חיינו הם ספר במדבר, רוב החיים הם 'ובלכתך בדרך'. הספר מלמד אותנו איך להתנהג היטב ברוב חלקי חיינו, שהם אפורים ולא סוערים – אבל הם העיקר" (מעט מן האור)
  6. רש"י מסביר בתחילת הספר למה שוב ושוב אלוקים מונה וסופר אותנו. זה קרה אחרי יציאת מצרים, אחרי חטא העגל וגם עכשיו, עם הקמת המשכן. וכך הוא כותב: "מתוך חיבתם לפניו – מונה אותם כל שעה".
  7. הכינוי לספר אצל פרשנים רבים הוא: ספר "בלכתך בדרך", וזו הסיבה לחשיבותו. הרי רוב חיינו הם הליכה בדרך. רוב החיים הם לא הדרמה של יציאת מצרים, ולא הדרמה של הכניסה לארץ ישראל, אלא הניסיונות והמבחנים של המסלול, של הדרך, בין הנקודות השונות בחיים.
  8. התהליך שמתואר בפרשה – של עם שעומד באמצע המדבר ומכריז "מספרי ברזל, להתפקד" – הוא תהליך מתמשך שלנו בעולם: לקחת את השממה ולטעת בה סדר ותוכן.
  9. "אילו ניתנה התורה בארץ, היה השבט שניתנה בתחומו אומר: אני קודם בה. לפיכך ניתנה במדבר, שיהיו הכול שווים בה". כלומר, התורה ניתנה במקום פתוח, בלי מאבקי גבולות ובעלות, כדי שכולם יוכלו להתחבר אליה באופן שווה.

האתר עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך חווייה טובה יותר.