רוצה לקבל עדכונים למייל?

נשמח לשלוח לך באופן אישי סיכום שבועי מצוות האתר:

מהי "מילת השנה"? טור פרשת השבוע לפרשת תולדות תשפ"ג

פרשת תולדות תשפג

1.
אל תקנאו בדרוזים. "הם הפחידו את הפלסטינים כמו שצריך", קראתי ושמעתי השבוע שוב ושוב. "הם חטפו פועלים מג'נין ואז מייד הפלסטינים שחררו את הגופה".
מי שמדבר ככה, מוזמן לדמיין מדינה שבה יש פלנגות של דרוזים ששומרים על האינטרסים שלהם, ועוד מילציה של תושבי לוד שמגנים על עצמם כמו שכבר קרה בפרעות בזמן "שומר החומות", ועוד יחידות של מתנדבים מבאר שבע שיוצאים לשמור על הרחובות שלהם, וכמובן קבוצות של חקלאים ובעלי עסקים שנלחמים מטעם עצמם בהצתות ובפרוטקשן. והמשטרה? וצה"ל? רק שלא ייקלעו לאיזה ירי דו-צדדי עם כל ההתארגנויות האלה, במדינת כל פלנגותיה.
בכל יום אנחנו מקבלים עוד ועוד הוכחות מהשטח לאתגר המרכזי של הממשלה הנכנסת. המילים "ריבונות", "הרתעה" ו"משילות" שחזרו שוב ושוב בקמפייני הבחירות של הימין, חייבות להיות מתורגמות כעת למעשים. בכך הם ייבחנו. במסכת אבות נכתב: "הֱוֵי מִתְפַּלֵּל בִּשְׁלוֹמָהּ שֶׁל מַלְכוּת, שֶׁאִלְמָלֵא מוֹרָאָהּ – אִישׁ אֶת רֵעֵהוּ חַיִּים בְּלָעוֹ". על המורא הזה צריך לעבוד. שלא ניבלע.

2.
השנה הלועזית מתקרבת לסיומה, ואחד הסימנים לכך הוא "מילת השנה". שני מילונים חשובים כבר בחרו אותה.
Permacrisis. זו מילת השנה לשנת 2022 של מילון קולינס הבריטי, והיא מורכבת מהמילים "קבוע" ו"משבר". הכוונה היא לא למשבר אחד ספציפי, אלא לתקופה ארוכה וקבועה של משברים, כמו זו שאנחנו חווים כעת: מגיפת הקורונה והשפעותיה, המלחמה בין רוסיה לאוקראינה, הברקזיט והחלפת שלושה ראשי ממשלה בבריטניה, וכמובן המשבר הכלכלי שמביא לעליית מחירים עולמית.
איש התקשורת הבריטי דיוויד שריאטמדרי מה"גרדיאן" כתב אחרי שהמילה נבחרה ועלתה לכותרות: "המילה מגלמת באופן מושלם את התחושה המסחררת של יציאה מאירוע חסר תקדים אחד למשנהו, בעוד אנחנו תוהים אילו זוועות חדשות עלולות לחכות מעבר לפינה". מכירים את התחושה הזו? מהקורונה ישר אל פוטין, מבחירות לבחירות, מסערה לסערה?
הבן שלנו אולי לא מומחה לשון בריטי, אבל לא מזמן, נוכח שפע האירועים שכבר חווה בחייו, הוא שאל אותי: "אימא, פעם היה משעמם?".
השפה, כך מסבירים מומחי מילון קולינס, היא מראה למה שקורה בחברה, והתקופה הזו מאופיינת בחוסר ודאות, חוסר יציבות, דאגה ואתגרים. אבל הם מזהים גם אופטימית: "הנחישות של העם האוקראיני וגם העידן החדש שאולי מתחיל בבריטניה, כן מסמנים תקווה".
נעבור למילון קיימברידג'. מילת השנה שלו שנבחרה בימים אלה היא מוזרה למדיי – Homer. זה קיצור אמריקני לביטוי Home run בבייסבול, מושג שמשמעותו חבטה מוצלחת שמאפשרת לחובט להשלים הקפה מלאה. אוקי, אבל למה המילה הזו משקפת את 2022?
ובכן, ב-5 במאי השנה, במשחק המגה-פופולארי וורדל, פתרון החידה היומית היה Homer. אבל זו מילה אמריקאית, לא בריטית, ולכן בעיקר בבריטניה, יותר מ-65 אלף איש מיהרו עצבניים לחפש אותה באתר של מילון קיימברידג', וגם התלוננו ויצרו סערת רשת. המומחים של המילון הבינו את עוצמת התופעה, את מה שהם מכנים "אפקט וורדל".
כך שמילת השנה היא אולי בעצם וורדל. המשחק הכל כך פשוט וכל כך מצליח, חושף מה האנושות רוצה כעת: במשחק, למי שלא מכיר, צריך לנחש בכל יום רק מילה אחת, תוך שישה ניסיונות. אפשר לשחק רק פעם אחת ביום, ובכל יום מקבלים מילה חדשה. זהו.
הצלחת המשחק בתקופה הנוכחית נובעת כנראה בדיוק מהמגבלות האלה: אנחנו בעידן של ריגוש בלתי נגמר, של דופמין בלתי פוסק ושל גלילה אינסופית של הפיד שאף פעם לא נגמרת (שמתם לב שלפיד אף פעם אין סוף?). וורדל מחזירה אותנו לעולם של פעם: זו חוויה יומית מוגבלת, חד פעמית, שאפשר לדבר עליה אחר כך עם אנשים, וגם לחכות עד למנה של מחר (איזו אפליקציה דורשת ממך כיום לחכות, ולא מלעיטה אותך מייד בעוד?).
כנראה שאנחנו צמאים לקסם הזה, שרובנו זוכרים מהילדות. עולם שיש בו סדר. ואולי זו התשובה שלנו למילת השנה של מילון קולינס. כשהכול סוער, אנחנו מחפשים מעט יציבות, מעט היגיון בשיגעון.

3.

וכמו בכל שבת, קצת על הדופק ושמו פרשת השבוע:

  1. פרשת השבוע היא פרשת תולדות, הפרשה השישית בספר בראשית, והיא מתארת בעיקר את תולדותיו של יצחק אבינו.
  2. הפרשה מתחילה בהתמודדות שמלווה את האבות והאימהות לאורך ספר בראשית: עקרות. אבות ואימהות האומה מלמדים אותנו שיעור בהתמודדות עם החוסר, עם הכאב. עשרים שנים מחכים יצחק ורבקה לפרי בטן. עשרים שנים של תפילות וציפייה, עד שיעקב ועשיו נולדים.
  3. בפרשה לא מופיעות מצוות כלשהן, אבל הסיפור המרכזי שבה הוא יסודי וחשוב: עשיו מוכר את הבכורה שלו (את הרוחניות, את הנצח) תמורת נזיד עדשים, תמורת מנה חמה וטעימה. פרשנינו מסבירים שגם אנחנו ניצבים מול ההתלבטות הזו בחיים, כל הזמן: החשוב מול המיידי, הערכי מול הנוצץ. עשיו ויעקב הם לא רק שני אחים תאומים, הם שני יצרים שמתרוצצים בתוכנו.
  4. בסוף הפרשה עשיו רוצה להרוג את יעקב, אחרי שיעקב קיבל את הברכות מאביהם יצחק, ויעקב בורח ממנו ויוצא מארץ ישראל. זה עוד אחד מהנושאים המרכזיים בספר בראשית: מריבות בין אחים, היחסים בתוך המשפחה, היכולת להתקיים ביחד. התיקון לאתגר הזה יגיע רק בספר שמות, אצל שלושה אחים שיצליחו להנהיג יחדיו – משה, אהרון ומרים. גם כאן מדובר באתגר שמלווה אותנו עד היום: היחסים בתוך המשפחה ובתוך המשפחה המורחבת ששמה עם ישראל.
  5. הסופגניות לא טועות. לא סתם אנחנו כבר רואים אותן בכל פינה. ביום חמישי ושישי השבוע צויין ראש חודש כסלו. חודש טוב, ושבת שלום.

הסטטוס היהודי:

"רק דבר אחד עובר לי בראש: יש דברים חשובים ויש כאלה שלא. תעריכו כל דקה עם הילד ועם המשפחה. תשאירו בצד את מה שפחות חשוב. קשה להתמקד בזה, אבל אני חושב שזה מה שאני מרגיש ברגע זה. תודה" (ההספד המלא והקצר של הרב משה שצ'ופק, אבא של אריה בן ה-15 שנהרג השבוע בפיגוע)

 

לשיעור השבועי על פרשת תולדות

להאזנה כפודקאסט

האתר עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך חווייה טובה יותר.