רצח בלי רקע

רצח. בלי רקע.

פרשת בראשית מתארת את הראשית של הכול – את בריאת העולם, ואז את הזוגיות הראשונה כשאדם וחווה נבראים, וגם את השבת הראשונה אי פעם, כי אחרי שישה ימים של יצירה צריך לנוח, אבל לא הכל חגיגי. גם הרצח הראשון מופיע כבר בפרשה הראשונה של התורה. קין רוצח את הבל אחיו.
למה זה קרה?                                                                                                                                                 יש פסוק מסתורי שמתאר מה קרה שם: "וַיֹּאמֶר קַיִן אֶל הֶבֶל אָחִיו וַיְהִי בִּהְיוֹתָם בַּשָּׂדֶה וַיָּקָם קַיִן אֶל הֶבֶל אָחִיו וַיַּהַרְגֵהוּ".   ואנחנו סקרנים לדעת – רגע, מה אמר קין אל הבל אחיו, מה הוביל למה, מה הסיבה? לא סתם התיאור של הרצח הראשון בהיסטוריה הוא סתום. אנחנו רגילים לשמוע על "רצח על רקע רומנטי" (מה בדיוק רומנטי כאן?), "רצח על רקע לאומני" (כאילו יש הצדקה לטרור) ו"רצח על רקע פלילי" (כאילו למשפחות הפשע יש היתר לרצוח). אבל ברצח הראשון, התורה לא מחפשת הסבר או נימוק או הצדקה, כי לא כל כך משנה מה הייתה הסיבה. בלי להגיד מה ה"רקע" ובלי תירוצים, אחרי שקין מעז ליטול את נשמתו של אדם אחר ולסיים את חייו, אלוקים אומר לו: "מֶה עָשִׂיתָ? קוֹל דְּמֵי אָחִיךָ צֹעֲקִים אֵלַי מִן הָאֲדָמָה". זה נכון מהרצח הראשון, ועד לרצח שהוזכר לצערנו במהדורת החדשות האחרונה.

כיצד ברצונך לשתף?

סיון רהב-מאיר

סיון רהב מאיר היא אשת תקשורת ומרצה. נשואה לידידיה, אימא לחמישה, ירושלמית. עובדת בחברת החדשות, ידיעות אחרונות וגלי צה"ל, ומעבירה מדי שבוע שיעורים על פרשת השבוע.
האתר עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך חווייה טובה יותר.