רוצה לקבל עדכונים למייל?

נשמח לשלוח לך באופן אישי סיכום שבועי מצוות האתר:

הפרשה, ספירת העומר ומסכת אבות - שיעור קצר בערוץ 12 על הקורונה ועלינו

פרשת השבוע

פרשת השבוע היא פרשת שמיני בספר ויקרא, שעוסקת בגבולות: מצרך נדיר בימים אלה שכולנו צריכים במידה גדושה ורבה. היא מציגה הוראות שונות של איך לעבוד את העבודה הרוחנית של העם וגם עוסקת בכשרות – מה מותר לאכול ומה לא. ומה הקשר בין זה לבין חיינו? אם יש משהו שמיטשטש בימים האלה הם הגבולות: בין היום ובין הלילה, בין סדר היום הנורמלי והשפוי שהיה לנו פעם לבין הבלגן שיש כיום; הארוחות במטבח שלא ברור אם הן ארוחות בוקר, צהריים או ערב; ילדים ששואלים שוב ושוב איזה יום היום והורים כמוני שלא תמיד זוכרים את התשובה. מזל שיש את השבת כדי לאפס את הלו"ז.

בתוך כל זה אומרת לנו פרשת שמיני שאנחנו צריכים גבולות בחיים, במיוחד בתקופה הזאת. נפשית, בריאותית, כלכלית, משפחתית – כל המעגלים מתערערים – ולכן השמירה על סדר יום וגבולות של כן ולא זו אמירה חשובה.

מסכת אבות

מסכת אבות עוסקת במוסר של אבותינו, במה שהם מלמדים אותנו על ההתנהגות בין אדם לחברו. הרעיונות המוסריים הבסיסיים האלה חשובים בעיקר לימי הקורונה, תקופה בה היחסים האנושיים במבחן. אנחנו בסיר לחץ משפחתי, חברתי, כלכלי, בשכונה, בקהילה בעבודה – מסכת אבות בהחלט יכולה לעזור. האמירות המהפכניות מתוך מסכת האבות שכולנו מכירים – 'סייג לחכמה שתיקה', 'איזהו העשיר השמח בחלקו' ועוד מוכרות יותר ופחות – הן אלה שיכולות לספק חומר למחשבה בדיוק לימים אלה.

על שלושה דברים העולם עומד – על התורה ועל העבודה ועל גמילות חסדים. כמי שחזרה מניו יורק ונמצאת בבידוד, לא היינו יכולים לקיים את המדינה הזאת בלי אלה שעוזרים למבודדים. תודה עצומה לכל אותו מעגל שאפשר לקרוא לו תומכי לחימה, תומכי בידוד, יש פה עזרה גדולה וגמילות חסדים.

ספירת העומר

בימים אלה אנו נמצאים בספירת העומר, תקופה שבה כידוע לא מתחתנים, לא שמחים, ויש הרבה דיני אבלות, כיוון שבתקופה הזו היה קלקול גדול בתחום הזה שבין אדם לחברו. במקורותינו מסופר שהתלמידים של רבי עקיבא מתו במגפה מסתורית בתקופה הזאת כי הם לא נהגו בכבוד זה לזה. החברה האנושית שהם הקימו לא הייתה מתוקנת, ואנחנו מתקנים את חוסר הכבוד הזה בתקופה הזו וגם מתכוננים למתן תורה.

מה אומרים לפני כל פעם שמתחילים בספירה ואיך זה קשור לימי הקורונה והחיים שלנו בשנה האחרונה? צפו בשיעור המלא.

האתר עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך חווייה טובה יותר.