רוצה לקבל עדכונים למייל?

נשמח לשלוח לך באופן אישי סיכום שבועי מצוות האתר:

פרשת בחוקותיי תשפ"ד: השיעור השבועי של סיון רהב-מאיר

בחוקותיי תשפ"ד

למה זה חשוב ומרגש במיוחד לסיים השבוע את ספר ויקרא? ומדוע חשוב במיוחד לדעת מה קרה ביום ירושלים? השיעור השבועי של סיון רהב מאיר, פרשת "בחוקותיי"

1. פרשת בחוקותיי היא הפרשה העשירית והאחרונה בספר ויקרא. הספר שמכונה "ספר הקדושה" שתיאר בעיקר את העבודה סביב המשכן, המרכז הרוחני במדבר, מסתיים השבוע.
2. מופיעות בפרשה 12 מצוות, אבל עיקר הפרשה – תוכחה ואזהרה מפני טעויות שיובילו אותנו לגלות. יש בפרשה ברכות שמובטחות לנו אם נתנהג כראוי, אבל יש בה גם הרבה קללות קשות שעלולות חלילה להתגשם, בהתאם להתנהגותו.
3. בסיום הקריאה של ספר שלם מהתורה, יש קהילות שבהן מכריזים: "חזק, חזק ונתחזק". כך יעשו בשבת בבוקר בבתי כנסת רבים.
4. כשמסיימים לקרוא ספר מתחילים כמובן מייד את הספר הבא. לכן בשבת הבא – נתחיל את ספר במדבר. המסע של אבותינו ממשיך, והוא קשור מאוד למסע חיינו כיום.
5. ביום רביעי – יום ירושלים. 57 שנים לשחרור העיר, במלחמת ששת הימים.

6.

אחד הנושאים הייחודיים בפרשת השבוע הוא האיסור על "אונאת דברים", על דיבורים שמצערים את הזולת. הרב ליאור אנגלמן כותב שהשנה זה קריטי במיוחד:
"צריך להיזהר שלא לצער עוד יותר את מי שגם כך מתבוסס בצערו. כבר שמונה חודשים מסתובבים סביבנו כל כך הרבה אנשים בצערם – משפחות חטופים, משפחות שכולות, עקורים מביתם, ניצולי זוועות העוטף, פצועים ומשפחותיהם, וסתם כך אזרחי ישראל שלבם חלל בקרבם. אין להם בהכרח סימני היכר, לכל המצטערים האלה. הם לפעמים נראים רגילים לגמרי.
אני לא יודע מי האיש שמתעכב לפני בתור. לא יודע מי נמצא במכונית שחתכה אותי ככה. לא יודע מה יש בליבו של אדם שאמר לי משהו לא לעניין.
הכול נפיץ. אני חייב לברור מילים, חייב לתת דעתי שלא לצער. לא יודע איזו נפש פצועה אני דוקר".
שנזכה להשתמש ביכולת הדיבור שלנו כדי לחזק. שבת שלום.

שבת שלום.

 

להאזנה כפודקאסט:

האתר עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך חווייה טובה יותר.