רוצה לקבל עדכונים למייל?

נשמח לשלוח לך באופן אישי סיכום שבועי מצוות האתר:

פרשת יתרו תשפ"ג: השיעור השבועי

שיעור לפרשת יתרו תשפ"ג

עשרת הדברות בעידן הדיגיטלי – מה כל אחד מהעקרונות הקדושים האלה אומר לנו, כאן ועכשיו? השיעור השבועי של סיון רהב-מאיר, פרשת יתרו. מוזמנים להצטרף, מוזמנים לשתף.

  1. פרשת יתרו היא הפרשה החמישית בספר שמות. עיקר הפרשה – מעמד הר סיני, מתן תורה, קבלת עשרת הדברות. האירוע ההיסטורי המכונן הזה מופיע לראשונה בפרשת השבוע.
  2. בעשרת הדברות יש עקרונות שהפכו מאז לחובות מוסריות שהאנושות כולה אימצה: לא תרצח, לא תגנוב, יום מנוחה שבועי, כיבוד הורים, שלילת עבודה זרה ואלילות ועוד ועוד. מעשרת העקרונות האלה נובעות הלכות רבות ומפורטות.
  3. המילה שחוזרת על עצמה הכי הרבה בעשרת הדברות היא "לא". היא מופיעה 13 פעמים בטקסט העתיק והקדוש הזה. כך שהפרשה לא מבשרת לעולם רק על זכויות, אלא בעיקר על חובות. זוהי קריאה לאדם לרסן את עצמו, להתאפק, לשלוט ביצריו.
  4. במורשת יהדות תוניסיה קיים מנהג פופולארי, לערוך ביום חמישי בשבוע שבו קוראים את פרשת יתרו – את "סעודת יתרו". ב"סעודת יתרו" שמופיעה בפרשה, יתרו וחכמי העם יושבים יחד לאכול, ומחברים בין גשמיות לארציות, בין קדושה לבין רעב פיזי.
  5. שימו לב שהפרשה שבה עם ישראל מקבל את התורה לא נקראת על שמו של משה רבנו, אלא על שמו של יתרו, החותן של משה, שהיה לא-יהודי, התגייר והצטרף לעם ישראל. גם הוא מלמד את העם דברים רבים במהלך הפרשה המיוחדת הזו.

שבת שלום.

האתר עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך חווייה טובה יותר.