רוצה לקבל עדכונים למייל?

נשמח לשלוח לך באופן אישי סיכום שבועי מצוות האתר:

ניצבים-וילך תשפ"ג: השיעור השבועי של סיון רהב-מאיר

שיעור לפרשת ניצבים וילך תשפג

השבת האחרונה של שנת תשפ"ג לפנינו! איך נכנסים לשנה החדשה? נאום הפרידה של משה רבנו כולל עקרונות חשובים לכניסה לארץ ולכניסה לשנה. השיעור השבועי, פרשת ניצבים-וילך.

  1. מזל טוב, זוהי השבת האחרונה של השנה. רבים נוהגים לעשות בה משהו מיוחד, להוסיף משהו, לכבד אותה יותר מכל השנה.
  2. במוצאי שבת – גם האשכנזים מתחילים לומר סליחות, לקראת ראש השנה.
  3. השבת הבאה – היא כבר ראש השנה. ראש השנה תשפ"ד ייחגג השנה בשבת ולמחרת ביום ראשון (ביום זה גם יתקעו בשופר. בשבת לא תוקעים בשופר).
  4. השבוע קוראים שתי פרשות – פרשת "ניצבים" ופרשת "וילך", הפרשות השמינית והתשיעית בספר דברים. אלה הן מילות הפרידה של משה רבנו מעם ישראל, הצוואה שלו אלינו.
  5. הפרשה מדברת על היכולת לשוב ולתקן דברים, משה רבנו מרבה במסרים מעודדים, לאלפי שנים קדימה. הנה כמה פסוקים מפורסמים על כך שזה אפשרי, שהיעדים שהוא מציב בפני עם ישראל, ובפני כל אחד מאיתנו, אינם רחוקים אלא קרובים מאוד: "כִּי הַמִּצְוָה הַזֹּאת אֲשֶׁר אָנֹכִי מְצַוְּךָ הַיּוֹם לֹא נִפְלֵאת הִיא מִמְּךָ וְלֹא רְחֹקָה הִיא. לֹא בַשָּׁמַיִם הִיא, לֵאמֹר: מִי יַעֲלֶה לָּנוּ הַשָּׁמַיְמָה וְיִקָּחֶהָ לָּנוּ וְיַשְׁמִעֵנוּ אֹתָהּ וְנַעֲשֶׂנָּה? וְלֹא מֵעֵבֶר לַיָּם הִיא, לֵאמֹר: מִי יַעֲבָר לָנוּ אֶל עֵבֶר הַיָּם וְיִקָּחֶהָ לָּנוּ וְיַשְׁמִעֵנוּ אֹתָהּ וְנַעֲשֶׂנָּה? כִּי קָרוֹב אֵלֶיךָ הַדָּבָר מְאֹד בְּפִיךָ וּבִלְבָבְךָ לַעֲשֹׂתוֹ".
  6. בשבת הזו מסתיים גם רצף של שבע הפטרות של נחמה. אחרי פרשת השבוע קוראים את ההפטרה. מתשעה באב ועד לשבת הזו קראנו מדי שבת פסוקים של נחמה, והשבת – המנה האחרונה. ההפטרה מדברת על שמחה, גאולה וחזרה לארץ. פסוק מפורסם אחד בהפטרה הוא: "עַל חוֹמֹתַיִךְ יְרוּשָׁלַ͏ִם הִפְקַדְתִּי שֹׁמְרִים כָּל הַיּוֹם וְכָל הַלַּיְלָה".

 

שבת שלום, שנה טובה, כתיבה וחתימה טובה!

האתר עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך חווייה טובה יותר.