רוצה לקבל עדכונים למייל?

נשמח לשלוח לך באופן אישי סיכום שבועי מצוות האתר:

משדר הכנה מיוחד לליל הסדר תשפ"ד עם סיון רהב-מאיר ואורחים

פסח תשפד סיון רהב מאיר

הלילה החשוב בשנה – לפנינו! משדר מיוחד עם איריס חיים (יש לה מסר חשוב לכולנו, דווקא בפסח הראשון בלי בנה יותם), הרב ישראל מאיר לאו (על לילות סדר משמעותיים מהשואה ועד היום) ועוד אורחים ושירים ותכנים, שיכינו אתכם לחג.

1. ביום ראשון בערב – בודקים את החמץ. מחביאים עשרה פירורים עטופים היטב ומחפשים ברחבי הבית אותם ואת החמץ שאולי נשאר. ביום שני בבוקר – שריפת החמץ. משלב זה מפסיקים לאכול חמץ, כבר עכשיו.
2. ביום שני בערב – ליל הסדר תשפ"ד. יושבים לשולחן החג, עם ההגדה של פסח. יש בליל הסדר שלבים, אחד אחרי השני, לפי מבנה ההגדה (קדש, ורחץ, כרפס, יחץ, מגיד, רחצה, מוציא מצה, מרור, כורך, שולחן עורך, צפון, ברך, הלל, נרצה). בסך הכול מקיימים בלילה הקדוש הזה עשרות מצוות, חלקן מצוות שמקיימים רק פעם בשנה.
3. בכל שנה ליל הסדר הוא סיפור של יציאה מעבדות לחירות, של התחדשות, של מאבק האור נגד החושך. השנה כל הדברים האלה מדברים אלינו במיוחד. זה הזמן להתפלל על החטופים, החיילים, המפונים, הפצועים והעולם כולו. "בכל דור ודור עומדים עלינו לכלותנו", "בשנה הבאה בני חורין", הכל מקבל משמעות נוספת.
4. למי שלא יכול לשבת לליל סדר ארוך ומלא (אדם שנמצא בפעילות מבצעית, למשל, או לרופא במשמרת), אלה המצוות המרכזיות בלילה הזה: סיפור יציאת מצרים, אכילת כמות מסוימת של מצה, אכילת כמות מסוימת של מרור ושתיית ארבע הכוסות.
5. "והגדת לבנך": יש חשיבות גדולה בהנגשת התוכן של ליל הסדר לדור הבא. צריך להעביר להם את הסיפור, כדי שהשרשרת הנצחית הזו לא תתנתק. ואם אין ילדים בשולחן, צריך להפנים ולהטמיע את הסיפור בתוכנו, טוב יותר. לכן יש בלילה המרתק הזה קושיות ושאלות (מה נשתנה), פותחים את הדלת, מטפטפים טיפות, אומרים ראשי תיבות (דצ"ך עד"ש באח"ב), שרים, אוכלים ומחפשים את האפיקומן. זה לא יום עיון שבו דנים על הערכים שלנו, הלילה אנחנו אוכלים ושותים ושרים אותם.

וכמה משפטים חשובים מתוך הריאיון עם חיים ילין:
"40 אנשים נפלו כדי להגן עלינו, על קיבוץ בארי. זה אומר שיש איזה קוד סודי בינינו שנקרא עם ישראל, אנשים הגיעו מרחוק עבורנו, זה השתנה בי לעומק, ההבנה שאנחנו עם".
"אומרים לי שמתנחלים באו להציל אותנו, אבל גם לאנשי בארי קראו מתנחלים. הטרמינולוגיה הזו מבחינתי נגמרה".
"מכל המקומות בעולם, רק בבארי אני נושם כמו שצריך. מולי בית שרוף, מאחוריי השרידים של משפחות שהכרתי ונרצחו, אבל רק שם אני בבית והנשימה מסתדרת".
"אני אוהב לפרסם תמונות של החיטה צומת בשדות של בארי, כי חקלאות זה תקווה. זה לא עכשיו, זה לזרוע לטווח ארוך, קדימה, לעתיד".
"הזמינו אותי לעצרת תפילה למען החטופים בכותל, ונתנו לי תפקיד, הכי קרוב לאבנים. התרגשתי".

 

ליל סדר שמח ומשמעותי.

האתר עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך חווייה טובה יותר.