רוצה לקבל עדכונים למייל?

נשמח לשלוח לך באופן אישי סיכום שבועי מצוות האתר:

מה חנוכה אומר לנו היום? - השיעור השבועי - פרשת וישב, חנוכה תשפ"ב

ברוכים הבאים. כמה מחשבות לקראת חנוכה. ביום ראשון נדליק נר ראשון.

1. חנוכה – סיפור היסטורי ממשי

צריך להכיר, לדעת, ללמוד. ידע זה כוח. לא לדבר באופן לא מחייב על "חג האור" אלא לדעת מי היה אנטיוכוס, היוונים, הגזירות, החשמונאים, על מה נלחמים, ואיך הם מגיעים להישג וחונכים את בית המקדש. זה הסיפור שלנו. זה לא עוד סיפור, זה סיפורנו. הנה קטע שכתב על כך הרב חיים נבון:

"שמעתי ברדיו פרסומת על 'חודש החגים' בחיפה: בואו לחגוג את חנוכה, חג המולד וגם חג מוסלמי. תחשבו על אדם שאומר: איזה שבוע שמח יש לי! אני חוגג השבוע את יום הנישואין שלי, את יום נישואיה השניים של אשתי לשעבר, וגם את יום הנישואין של השכן מלמעלה, זה שהכביסה שלו מטפטפת למרפסת שלי! מה הייתם אומרים על אדם כזה?

אדם חוגג את חגיו שלו, כי הם שלו. יום הנישואין שלי הוא יום של שמחה וזיכרונות טובים ותקוות וחגיגה צנועה, ויום הנישואין של השכן – אוקיי, נחמד. מי שלש את החגים שלו וחגים זרים לעיסה אחת גדולה, לא חוגג באמת כלום. מבחינתו הכול נשיונל ג'יאוגרפיק, והוא תייר. הוא לא אדם נדיב ופתוח ונאור, הוא פשוט אדיש". (הרב חיים נבון)

 

2. גישה לחיים – להוסיף אור

יש עומק גדול מאחורי העיקרון ההלכתי בחנוכה. הנה הדיון:

"בית שמאי אומרים: יום ראשון מדליק שמונה, מכאן ואילך פוחת והולך,

ובית הלל אומרים: יום ראשון מדליק אחד, מכאן ואילך מוסיף והולך"

(תלמוד)

כלומר, בית שמאי מבקשים להתחיל בגדול, ב"וואו", במצב הכי מואר. בית הלל אומרים לנו: לאט לאט. החיים מתנהלים אחרת. אנחנו מוסיפים אור. אומרים שמי שיש לו פטיש רואה רק מסמרים, ומי שיש לו נר? הוא צריך לראות רק אור, לרצות להדליק אור ואש וניצוצות ושלהבות, והכל באופן של "מוסיף והולך", זו הגישה לחיים.

3. מהפכות מתחילות בבית

יש לאריק איינשטיין שיר ששמו "אני ואתה נשנה את העולם" אבל אולי השיר היותר מהפכני הוא – "אוהב להיות בבית". חנוכה מכניס אותנו הביתה, ומשם מתחילות המהפכות. יש על כך סיפור חסידי ידוע:

"אדם אחד אמר פעם בצעירותו שהוא רוצה לתקן את כל העולם. אחר כך ראה שזה קשה, ואמר שיתקן רק את אנשי מדינתו. אחר כך החליט לתקן לפחות את כל תושבי עירו, וכשנכשל – ניסה לתקן לכל הפחות אל בני משפחתו. לבסוף הבין שעליו לתקן קודם כל את עצמו. ואז, כשעבד על תיקונו העצמי, ראה לפתע שהוא משפיע גם על משפחתו, עירו, מדינתו והעולם כולו. תיקון העולם מתחיל בתיקון עצמי".

4. מה עושים מול הנרות?

בעידן הסלולרי, יש למנהג הזה חשיבות מיוחדת. לנסות לא לעשות מלאכה, להרפות, מול נרות החנוכה. גדולי החסידות מדברים על כך, למשל:

"אור הגנוז בא בשעת הדלקת נרות חנוכה, על כן יש לכל אדם להישאר אצל נרות שלו אחר הדלקה חצי שעה"

(רבי פנחס מקוריץ)

וגם:

"צריך להקשיב, לשמוע ולהתבונן – מה הנרות מספרים לנו"

(הרב שלום דובער שניאורסון)

בעצם אומרים לנו כאן: יש פה קדושה בבית. הכנסנו את קדושת מנורת המזבח אל החלון והסלון. אל תהרסו את הרגעים האלה בעשייה.

לסיכום:

  1. להכיר את הסיפור שלנו
  2. הגישה לחיים – מוסיף והולך
  3. המהפכות מתחילות בבית
  4. לא לעשות כלום – זה לעשות הרבה

האתר עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך חווייה טובה יותר.