רוצה לקבל עדכונים למייל?

נשמח לשלוח לך באופן אישי סיכום שבועי מצוות האתר:

השיעור השבועי: פרשת שמות תשפ"ג

שיעור לפרשת שמות תשפג

מזל טוב, השבוע מתחילים את ספר שמות. מה אפשר ללמוד מהמפגש הראשון עם המלך פרעה הרשע? עם משה רבנו? ועם הנשים המיוחדות של אותו הדור? השיעור השבועי של סיון רהב-מאיר. מוזמנים להצטרף, מוזמנים לשתף.

להאזנה כפודקאסט

1. מזל טוב, אנחנו מתחילים השבוע ספר חדש, ספר שמות. אחרי שספר בראשית הסתיים, ספר בריאת העולם, מתחיל החומש השני. ספר שמות מכונה "ספר הגלות והגאולה" כי הוא מתאר את היציאה לחירות מהשעבוד הקשה בגלות במצרים.

2. השבוע בפרשת שמות אנחנו מכירים לראשונה את פרעה, ולהבדיל אנחנו מכירים לראשונה את משה, אהרון ומרים – שלושה אחים הולכים להנהיג ביחד את יציאת מצרים. זה תיקון למלחמות האחים שליוו את ספר בראשית. הפעם המודל הוא אחר, של אחדות ואחווה.

3. המלך פרעה מתחיל להתעלל בעם ישראל, אבל קודם כל הוא מכריז: "הנה עם". זה לא אוסף משפחות ושבטים, יש פה עם חדש, עם ישראל. הוא הראשון שמגדיר אותנו ככה. לפעמים האויבים שלנו יודעים יותר טוב מאיתנו שאנחנו עם אחד...

4. הנשים ממלאות תפקיד חיוני בפרשה: יוכבד אמו של משה יולדת אותו ומסתירה אותו בתוך המצב הנורא, מרים אחותו שומרת עליו בתיבה ביאור, הבת של פרעה מוציאה אותו מהמים, והמיילדות העבריות "מסרבות פקודה" ובניגוד לדברי פרעה משאירות את התינוקות היהודיים בחיים. בתלמוד כתוב על כך: "בזכות נשים צדקניות נגאלו ישראל ממצרים".

5. ספר שמות אינו ספר היסטוריה. הוא מתאר תהליכים של שחרור משעבוד, של גאולה ושל יציאה לחירות, שכולנו צריכים לעבור גם היום, כיחידים וכעם. בספר "נתיבות שלום" נכתב: "כל השליחות למענה ירד האדם לעולם היא למען יוציא את עצמו ממצרים".

שבת שלום.

ספר חדש לקוראים הצעירים ולכל המשפחה

"לגדול! 2", על מסכת אבות ועלינו

להנחה - השתמשו בקוד קופון 5959

האתר עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך חווייה טובה יותר.