רוצה לקבל עדכונים למייל?

נשמח לשלוח לך באופן אישי סיכום שבועי מצוות האתר:

5 עובדות על החפץ חיים, שנפטר היום לפני 89 שנים

החפץ חיים זצ"ל
1. הרב ישראל מאיר הכהן היה רב ומנהיג שעסק בשלל תחומים, אבל הגיע למסקנה שנושא אחד מוזנח אצלנו במיוחד – הדיבור. הוא כתב ספר ושמו "חפץ חיים", על בסיס הפסוק בתהילים שמבטיח חיים וטוב למי שישמור על לשונו: "מִי הָאִישׁ הֶחָפֵץ חַיִּים אֹהֵב יָמִים לִרְאוֹת טוֹב, נְצֹר לְשׁוֹנְךָ מֵרָע וּשְׂפָתֶיךָ מִדַּבֵּר מִרְמָה".
2. תלמידיו סיפרו שהוא הקפיד מאוד על ההלכות הנוגעות לרכילות ולשון הרע אבל, באופן מפתיע, לא היה שתקן. הוא הוכיח שאפשר לדבר, אבל לדבר נכון.
3. מעניין לראות איך אדם אחד יכול להפוך לאייקון, לסמל של רעיון גדול, של תנועה. הרי עצם ראיית התמונה המפורסמת שלו מזכירה לרבים את משנת חייו, את ההקפדה על הדיבור שלנו.
4. לשון הרע – כך לימד – זה לא רק "אמת" או "שקר". לפעמים צריך לומר אמת חריפה כי יש בכך תועלת, ולפעמים ראוי לשתוק גם כשמדובר באמת. צריך ללמוד את הנושא, ולכן הוא פרסם את ספריו.
5. הוא הכין עבורנו את סדנת הלימוד הזו הרבה לפני הרשתות החברתיות. רק לא מזמן סיפרה לי מורה איך ההורים שהיא מלמדת את ילדיהם השנה, עשו לה שיימינג בקבוצת הווטסאפ הכיתתית עוד לפני שהכירו אותה, רק על בסיס שמועות. כלומר, אם פעם היו מרכלים ליד הנהר בעיירה, היום לדיבור שלנו יש תפוצה רחבה הרבה יותר. "החפץ חיים" ביקש שנבין את עוצמתו האדירה של כלי הנשק הזה, הדיבור, ונשתמש בו היטב.
לזכרו.

האתר עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך חווייה טובה יותר.