רוצה לקבל עדכונים למייל?

נשמח לשלוח לך באופן אישי סיכום שבועי מצוות האתר:

5 דברים על ספר שמות, שמתחילים לקרוא בשבת

5 דברים על ספר שמות

1. מזל טוב, סיימנו את ספר בראשית ואנחנו מתחילים לקרוא את ספר שמות, הספר השני מבין חמשת חומשי תורה. הוא מכונה "ספר הגלות והגאולה", כי הוא מתאר מהלך של יציאה מעבדות במצרים – לחירות.

2. השבוע פוגשים לראשונה את משה רבנו. המנהיג הגדול של העם היהודי עולה על בימת ההיסטוריה כשהוא "כְבַד פֶּה", "כְבַד לָשׁוֹן" ו "עֲרַל שְׂפָתָיִם". כלומר: דיבור בציבור זה לא העיקר, אלא המהות והאישיות.

3. אחרי כל מלחמות האחים ומריבות ההנהגה בספר בראשית, ספר שמות מציג את שלישיית המנהיגים שתוביל את העם במדבר ארבעים שנה – האחים משה, אהרון ומרים. זה מודל מנהיגות אחר, של אחווה ושיתוף פעולה. אפשר ביחד.

4. הנשים בפרשה מובילות את העלילה: יוכבד אמו של משה יולדת אותו ומסתירה אותו, מרים אחותו שומרת עליו בתיבה ביאור והמיילדות העבריות "מסרבות פקודה" ובניגוד לדברי פרעה משאירות את התינוקות היהודיים בחיים. חכמינו אמרו על כך: "בזכות נשים צדקניות נגאלו ישראל ממצרים - ובזכותן עתידים להיגאל".

5. ספר שמות אינו ספר היסטוריה. הוא מתאר תהליכים של שחרור משעבוד, של גאולה ושל יציאה לחירות, שכולנו צריכים לעבור גם היום, כיחידים וכעם. כל אחד והשעבוד שלו, כל אחד והמסע שלו לחירות. בספר "נתיבות שלום" נכתב: "כל השליחות למענה ירד האדם לעולם היא למען יוציא את עצמו ממצרים". בכל אדם ובכל יום, מחדש.

והנה מגיעה גם השבת, היציאה השבועית מעבדות לחירות. שבת שלום.

סיפורו של שליח חב"ד המגמם

בדיוק בפרשה שבה קוראים על משה רבנו, שהיה "כבד פה וכבד לשון", זכיתי לצפות בסיפורו מעורר ההשראה של הרב מאיר שלמה בוטמן משכונת נווה יעקב.
קחו חמש דקות.

(הסרטון שודר הערב מול כ-5,000 איש שהשתתפו בערב ההצדעה שארגנו צעירי חב"ד לשליחים ברחבי הארץ, ב"אקספו" תל אביב)

ספר חדש לקוראים הצעירים ולכל המשפחה

"לגדול! 2", על מסכת אבות ועלינו

להנחה - השתמשו בקוד קופון 5959

האתר עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך חווייה טובה יותר.