רוצה לקבל עדכונים למייל?

נשמח לשלוח לך באופן אישי סיכום שבועי מצוות האתר:

5 דברים על חודש אייר

היום א' באייר. הנה חמישה דברים על החודש שמתחיל כעת:

1. נהוג לומר שהמילה אייר היא ראשי תיבות – אֲנִי ה' רֹפְאֶךָ. החודש הזה נחשב לחודש של רפואה, גם רפואת הנפש וגם רפואת הגוף. פרשנינו מסבירים שעם ישראל שיצא מהעבדות במצרים בחודש ניסן, עבר תהליך של ריפוי והתחדשות בחודש אייר.

2. שם נוסף לחודש אייר הוא חודש "זיו". הוא נקרא כך בגלל הפרחים והניצנים שמתחילים לפרוח בחודשי האביב. עוד הסבר הוא שהאבות – אברהם, יצחק ויעקב – נולדו בחודש ניסן, וחודש אייר היה החודש הראשון של אותם אנשים שהיו זיו העולם, אור העולם.

3. והנה עוד קצת אור בחודש הזה: בי"ח באייר מציינים את ל"ג בעומר, יום תורת הסוד, יומו של רבי שמעון בר יוחאי. ופרט קצת פחות מוכר: בי"ד באייר חוגגים את "פסח שני". מי שלא יכול היה לחגוג את ליל הסדר הראשון, במדבר סיני, ביקש וקיבל הזדמנות נוספת לחגוג את הפסח כעבור חודש. מאז נחשב "פסח שני" באמצע אייר ליום של תיקון, לאפשרות לקבל הזדמנות חדשה.

4. ובדורנו: בה' באייר תש"ח הוקמה מדינת ישראל ובכ"ח באייר תשכ"ז זכינו לשחרור ירושלים.

5. לחודש אייר מעלה מיוחדת על כל חודשי השנה: בחודש הזה כל יום ויום קשור במצווה, ונספר במסגרת ספירת העומר. אמנם מתחילים לספור את ספירת העומר באמצע ניסן ומסיימים בחג השבועות בתחילת חודש סיון, אבל רק חודש אייר הוא חודש שבו כל הימים ספורים, חודש שעוזר לנו לחיות בתודעה של ניצול זמן נכון. זוהי תזכורת לכך שכל יום חשוב וייחודי בפני עצמו.

חודש טוב ומבורך!

האתר עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך חווייה טובה יותר.