רוצה לקבל עדכונים למייל?

נשמח לשלוח לך באופן אישי סיכום שבועי מצוות האתר:

‏5 דברים על הרב אליהו מני

קבר הרב אליהו מני
קרדיט צילום: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Rav_Eliyahu_Meni.jpg

היום, ח' בתמוז, לפני 123 שנים, נפטר הרב הראשי של חברון, מגדולי רבני עיראק, הרב אליהו מני, מהדמויות הגדולות שאנחנו לא מספיק מכירים. הנה 5 עובדות אודותיו:

1. מגיל צעיר נמשך לתורת הנסתר. כשהחליט לעלות לארץ ישראל, הקהילה בבגדד התנגדה. חברו רבי יוסף חיים, המכונה "הבן איש חי", עמד לצידו והסביר לקהילה כי העלייה לארץ חשובה גם לעלייתו הרוחנית.

2. לאחר מסע של שלושה חודשים, עם אישתו ובניו, דרך דמשק, הוא הגיע לירושלים. כשראה את העיר שוממה קרע את בגדיו לאות אבל. הוא גם נהג לישון על אבן, כסימן לצער על החורבן.

3. במשך 14 שנים היה רבה של חברון ולא הסכים לקבל משכורת. באותה תקופה חתם על מכתביו "משרת קהילת-קודש חברון". כשמשפחתו גדלה הוא החל לקבל שכר, ושינה את נוסח החתימה. גם רעייתו סמרה הייתה פעילה בהכנסת אורחים ובעזרה לנזקקים, ונחשבה מלומדת במיוחד. היא העבירה שיעורי תורה לנשות חברון, וכונתה בפי כולם - "האם", כלומר האמא של העיר.

4. הוא היה מנהיג פעיל ביותר: לימד, כתב, הקים מוסדות והרחיב את הקהילה. מאות יהודים מארצות האיסלאם עלו ארצה בעקבותיו, בעיקר לחברון. הוא כתב למעלה מ-140 ספרים והפקיד אותם למשמרת בישיבת "פורת יוסף" בירושלים. במלחמת העצמאות, עם נפילת העיר העתיקה לידי הירדנים, נעלם האוצר הזה.

5. חלק מספריו נשמרו. הנה רק שורה אחת מספרו "שיח יצחק": "יזהר כל אדם לחדש בכל שבת איזה דברי תורה. ואם אי אפשר לו ללמוד בעצמו, ישמע איזה חידוש מחכם".

לזכרו.

האתר עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך חווייה טובה יותר.