רוצה לקבל עדכונים למייל?

נשמח לשלוח לך באופן אישי סיכום שבועי מצוות האתר:

‏5 דברים על הימים שלפנינו

"אמאל'ה, בשבוע הבא כבר אומרים סליחות", שמעתי מישהו אומר השבוע לבני משפחתו באמצע טיול. החום של אוגוסט ממיס לפעמים את הזיכרון, אז הנה תזכורת לדופק שפועם כעת:

1. בשבת הנוכחית וביום ראשון – ראש חודש אלול. רבים יחלו לומר סליחות כבר ביום ראשון בלילה. את החודש מלווים מנהגים רבים שמסמלים תשובה, תיקון ושיפור עצמי, לקראת השנה החדשה.

2. פרשת השבוע היא פרשת "ראה", הפרשה הרביעית בספר דברים, שבה נמשך נאום הפרידה של משה רבנו מהעם. הוא מספר לנו על ירושלים והמקדש, על כשרות וצדקה, וקודם כל - על עיקרון הבחירה החופשית: "רְאֵה אָנֹכִי נֹתֵן לִפְנֵיכֶם הַיּוֹם בְּרָכָה וּקְלָלָה".

3. אחרי הקריאה בתורה של הפרשה, קוראים בבתי הכנסת את ההפטרה. יש עדות שבהן קוראים את אחת מהפטרות הנחמה של הנביא ישעיהו, כי אנחנו עדיין בשבע השבתות של הנחמה, אחרי תשעה באב. יש עדות שבהן קוראים פסוקים של הנביא ישעיהו לראש חודש, שגם בהם יש נחמה: "שִׂמְחוּ אֶת יְרוּשָׁלַ‍ִם וְגִילוּ בָהּ כָּל אֹהֲבֶיהָ שִׂישׂוּ אִתָּהּ מָשׂוֹשׂ כָּל הַמִּתְאַבְּלִים עָלֶיהָ... כְּאִישׁ אֲשֶׁר אִמּוֹ תְּנַחֲמֶנּוּ כֵּן אָנֹכִי אֲנַחֶמְכֶם וּבִירוּשָׁלַ‍ִם תְּנֻחָמוּ". כך או כך, בכל העדות ישמעו מילות נחמה בשבת.

4. ביום ראשון, א' אלול, תחל שנת הלימודים בעולם הישיבות, תלמודי התורה והמדרשות. בארץ וגם בחו"ל, יחזרו רבים בעולם היהודי ללמוד תורה. ביום חמישי, ה-1 בספטמבר, אם לא תהיה שביתה, יחזרו יותר משני מיליון ילדי הגנים, היסודי, החטיבות והתיכונים לספסל הלימודים.

5. מעכשיו, שלושים יום לראש השנה, נהוג כבר לאחל: "כתיבה וחתימה טובה".

אז שבת שלום, וגם כתיבה וחתימה טובה.

האתר עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך חווייה טובה יותר.