רוצה לקבל עדכונים למייל?

נשמח לשלוח לך באופן אישי סיכום שבועי מצוות האתר:

5 דברים לימים האלה

1. היום צום גדליה. זה יום תענית לזכר הרצח של המנהיג גדליהו בן אחיקם, על ידי ישמעאל בן נתניה. הרצח העגום הזה, בתוך העם היהודי, סימל את סוף היישוב היהודי בארץ ישראל בתקופת הבית הראשון, ואת היציאה של היהודים האחרונים כאן לגלות. זוהי תזכורת כואבת וחשובה, עד היום.

2. אנחנו כבר ביום השלישי של עשרת ימי תשובה. שני הימים הראשונים היו בראש השנה, והיום העשירי יהיה כמובן יום הכיפורים, בתאריך י' בתשרי. אלה ימים מיוחדים שנחשבים "ימי רצון", ימים שבהם הלבבות פתוחים והשמיים פתוחים ואפשר להשתנות לטובה יותר בקלות.

3. הרמב"ם כותב על הימים המיוחדים האלה כך: "אף על פי שהתשובה והצעקה יפה לעולם, בעשרת הימים שבין ראש השנה ויום הכיפורים היא יפה ביותר, ומיד היא מתקבלת". הרמב"ם מוסיף ומצטט את הפסוק הבא שאמר הנביא ישעיהו, שמתאר את העובדה שאלה ימים של קרבה: "דִּרְשׁוּ ה' בְּהִמָּצְאוֹ, קְרָאֻהוּ בִּהְיוֹתוֹ קָרוֹב".

4. אלה ימים מלאים במנהגים ובהלכות, כמו אמירת הסליחות, תקיעת השופר ועוד. ומה מאחלים כעת? רבים עדיין אומרים כמובן "שנה טובה" אבל בימים אלה אפשר להוסיף – "חתימה טובה" או "גמר חתימה טובה". אלה לא סתם מילים, הן מבטאות אמונה שיש לנו אפשרות לתיקון בימים האלה, כדי להיחתם לשנה טובה ומתוקה.

5. בעשרת ימי תשובה יש גם תוספות מיוחדות בתפילה. בתוך השגרה השוטפת, משבצים מילים קצת אחרות, רק לתקופה הזו. הנה אחד המשפטים היפים האלה: "בְּסֵפֶר חַיִּים, בְּרָכָה וְשָׁלוֹם, וּפַרְנָסָה טוֹבָה וּגְזֵרוֹת טוֹבוֹת, יְשׁוּעוֹת וְנֶחָמוֹת נִזָּכֵר וְנִכָּתֵב לְפָנֶיךָ אֲנַחְנוּ, וְכָל עַמְּךָ בֵּית יִשְׂרָאֵל, לְחַיִּים טוֹבִים, וּלְשָׁלוֹם". אמן.

האתר עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך חווייה טובה יותר.