רוצה לקבל עדכונים למייל?

נשמח לשלוח לך באופן אישי סיכום שבועי מצוות האתר:

6 דברים לראש חודש ניסן, היום

ניסן
1. היום ראש חודש ניסן, תחילת לוח השנה העברי בתורה. נכון, כיום השנה מתחילה בחודש תשרי, אבל במקור, הספירה של החודשים החלה ביציאת מצרים, בניסן, היום. ואחרי חודש תשרי הקשה שעברנו, אולי יש לנו הזדמנות להתחיל מחדש בניסן, במיוחד השנה.
2. השם העתיק "ניסן" מגיע מהמילה ניצן. פסח הוא חג האביב. זו הזדמנות לראות את פוטנציאל הצמיחה בטבע וגם בעצמנו. זה הרי החודש שבו חוגגים את הבשורה הגדולה מכולן - יציאת מצרים. יציאת מצרים, כתב הרב קוק, תישאר לעד האביב של העולם כולו.
3. חכמינו מקשרים את המילה ניסן גם למילה נס. זה חודש של ניסים. יציאת מצרים מזכירה לנו לא לקבל את המציאות שמולנו כמשהו מקובע וברור. הכול יכול להפתיע ולהשתנות לטובה, בעזרת השם.
4. מנהג ה"בסיסה" של יהודי לוב ותוניסיה נערך בערב ראש חודש ניסן. זהו טקס ביתי, שבו בני המשפחה מכינים ואוכלים תערובת של שקדים, תמרים, סוכר, שמן ועוד, ומרעיפים שלל תפילות וברכות לפתיחת שערי שפע, פרנסה, בריאות ובשורות טובות. שיתקבלו כל התפילות האלה.
5. יש הרבה הלכות ומנהגים ביום הזה: בראש חודש מתפללים תפילת מוסף, אומרים הלל (פרקי תהלים), מוסיפים קטע ושמו "יעלה ויבוא" לברכת המזון ולתפילה, אפשר להתחיל לברך את "ברכת האילנות" על עצים מלבלבים, ועוד ועוד. ויש עוד אירוע בחודש הזה, שנשמח שיתקיים כבר, כמו שנאמר בתלמוד: "בניסן נגאלו – ובניסן עתידים להיגאל".
6. נראה שזה לא ייגמר לעולם, נכון? איזה דישדוש. איזה דיכדוך. אין פה שום סיכוי לפריצת דרך, והעם על סף ייאוש. כך בדיוק הרגשנו במצרים לפני אלפי שנים. ניסן הוא החודש בו התברר שאפשר. אפשר לשבור קונספציה. אפשר להשתחרר משיעבודים ולצאת לחירות. הכל יכול להשתנות לטובה. האור הנצחי מנצח את החושך הזמני. עם ישראל חי, והאויב שלפני רגע איים עליו - טובע בים ומושלך לפח הזבל של ההיסטוריה.
האלגוריתם של חודש ניסן מלווה אותנו לאורך כל הדורות, גם היום. זו האמונה היהודית הבסיסית שיהיה טוב. "בניסן נגאלו, ובניסן עתידים להיגאל", קובע התלמוד.

חודש ניסן, התחלנו. חודש טוב!

בניסן נגאלו ובניסן עתידין להיגאל

האתר עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך חווייה טובה יותר.