רוצה לקבל עדכונים למייל?

נשמח לשלוח לך באופן אישי סיכום שבועי מצוות האתר:

תגובה על המצב בכותל, אז והיום

הרב קוק נגד הפורעים

המופתי של ירושלים האשים את היהודים בפרעות בכותל, וטען שהם מנסים להשתלט על אל-אקצה. זה לא קרה רק אתמול, אלא גם בתקופת הפרעות בשנת תרפ"ט (1929). הרב אברהם יצחק הכהן קוק פרסם אז דברים נוקבים נגד דברי המופתי, ונראה שהם נכתבו הבוקר:

"כל העולם התרבותי יודע שמעולם לא חדלו היהודים להתפלל על יד הכותל המערבי. השם 'כותל הדמעות' שרכש לו הכותל, יודעים הכול שהוא על שם הדמעות של היהודים שנשפכו שם דורות על דורות, בתפילות חודרות כל לב ונפש...

"לא נכונים דבריו של המופתי שאייְמוּ על הערבים. אין שום יסוד לזה. אין היהודים, אפילו הצעירים שלהם, מתחילים מעולם באיומים. הם רק עומדים להגן על עצמם, ובייחוד על הזקנים, הנשים והחלשים, בזמן שאחרים מתנפלים עליהם. דיבת-שווא נוראה היא לומר שהיהודים מזיקים למקומות הקדושים של המוסלמים, מה שלא עלה מעולם על דעתם.

האם זהו תכסיס של הולכים לתפילה, להיות מתחמשים בחרבות וסכינים? ומי לא יבין שהמספר הגדול הזה של הערבים, לא בא לכתחילה אלא לשם רצח? ומה נורא הדבר כשעושים את התפילה לעלילה ולכסוּת עיניים שיוכלו בשמה לרצוח ולשפוך דם נקי.

האמת היא כל כך גלויה ובולטת שנעשה כאן מעשה זדון נורא מצד חלק מהמוסלמים על ידי ההסתה, נגד עם שוקט, העובד עבודה רוחנית ועבודה ארצית בארץ הקודש.

...אנחנו מקווים שאותה המסורת של דרכי שלום והדדיות, לִבְנות ביחד עם כל יושבי ארץ-ישראל את הארץ החביבה והעזובה, להפוך אותה לגן עדן ולארץ תרבותית מתוקנת, כמו שהיא ראויה להיות – אותה המסורת הקדושה תנצח את כל מזימות השקר והמרמה, הטומאה והזדון".

אמן.

האתר עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך חווייה טובה יותר.