רוצה לקבל עדכונים למייל?

נשמח לשלוח לך באופן אישי סיכום שבועי מצוות האתר:

שלושה מסרים מההלוויה

ר' חיים קנייבסקי עם הרבנית בת שבע קנייבסקי

שלושה אנשים בלבד הספידו אתמול את הרב חיים קנייבסקי. הם דיברו ישירות לציבור החרדי, אבל היו שם כמה מסרים חינוכיים, אנושיים, שחבל שאחרים יפספסו. הנה הם:

הרב יצחק זילברשטיין הזכיר שהרב קנייבסקי לא נולד גאון. הוא פשוט חזר על מה שלמד שוב ושוב, מגיל צעיר. הילד חיים השקיע ועמל והתאמץ, וכך הפך ל"ר' חיים", לאיש שכנראה ידע את התורה טוב יותר מכולנו בדור הזה. אתה לא נולד הרב קנייבסקי, אתה נהיה כזה, וזה נכון בכל תחום.

הדרך המרכזית להצטיינות כזו היא ניצול זמן. הרב זילברשטיין הסביר כיצד כאשר אלפי אנשים החלו להגיע אליו להתברך בכל שבוע, הרב קנייבסקי החל לומר לכל אחד מהם בקיצור "בו"ה", ראשי תיבות של ברכה והצלחה. וכך הברכה עצמה לימדה עוד מסר – על חשיבותה של כל שנייה בעיניו.

בנו הרב שלמה קנייבסקי ריגש בסיפורים אישיים על משחקי ילדות עם האב הגאון, וחשף טפח מהזוגיות של אביו ושל רעייתו המנוחה, בת שבע. במשך שנים שניהם היו קמים עם הנץ החמה ואומרים יחד את ברכות השחר שפותחות את היום. הוא אומר ברכה אחרי ברכה והיא עונה אמן, ואז היא מברכת, והוא עונה אחריה שוב ושוב אמן.

אתמול סיפר הבן, שבכל פעם כשאביו חזר הביתה בצהריים, הוא הקפיד לא לאכול ארוחת צהריים בלי שאימא לידו. אם היא עוד לא הגיעה וישבה לידו בשולחן, הוא לא הסכים להתחיל לאכול. ואם היא התעכבה, אפילו בדקה וחצי, הוא כמובן היה פותח בינתיים ספר, ולומד, עד שהגיעה. הם לא יצאו לצימר ולא הלכו לבית קפה, אבל זה היה זמן האיכות המיוחד שלהם.

הרב גרשון אדלשטיין חזר על שתי מילים שאפיינו את המנוח, ושצריך ללמוד ממנו: "ביקורת עצמית". התביעה לשיפור ולתיקון היא בלתי פוסקת. צריך כל הזמן לחשוב איך להתנהג טוב יותר לזולת, איך ללמוד טוב יותר, איך להיות בעל ואבא ושכן וחבר טוב יותר.

כדי לא לשקוע לשגרה וכדי לפתח ביקורת עצמית, צריך ללמוד תורה ומוסר (הוא המליץ לכל אחד למצוא ספר כזה שמעניין אותו, שישפיע עליו לטובה) כי המטרה בחיים היא לא לזרום, אלא לצמוח. לא להעביר את הזמן, אלא להתחדש ולהתרענן כל הזמן. זו, לדבריו, גם הדרך האמיתית להיות מאושר.

היה די מדהים לשמוע אתמול אדם בן 98, שמספיד כך את חברו בן ה-94.

לקבלת התכנים של סיון רהב-מאיר באופן קבוע: https://lp.vp4.me/pif9

ספר חדש לקוראים הצעירים ולכל המשפחה

"לגדול! 3", על תנועת החסידות ועלינו

להנחה - השתמשו בקוד קופון 3333

האתר עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך חווייה טובה יותר.