רייטינג של 2000 שנה

איך קובעים רייטינג? לא יודעת, אבל היום הוא יום הצום עם הרייטינג הכי נמוך בשנה. צום גדליה. אולי זה בגלל העיתוי (אחרי יומיים של חג), אבל אולי גם בגלל התוכן של היום – יותר קל לצום בגלל משהו שהאויבים עשו לנו, מבחוץ, ולא בגלל משהו שעשינו לעצמנו. צום גדליה נקבע בגלל יהודי שרצח יהודי. גדליה היה המנהיג האחרון של הפליטים שנשארו ביהודה אחרי חורבן בית ראשון, אבל קבוצת יהודים רצחה אותו, וכך הסתיימה סופית הריבונות היהודית של אותה תקופה.

ודווקא ביום כזה של שיא של פירוד, של הרס עצמי, החלק היומי של הפרשה מדבר על אחדות שיא:

"הַקְהֵל אֶת-הָעָם, הָאֲנָשִׁים וְהַנָּשִׁים וְהַטַּף, וְגֵרְךָ, אֲשֶׁר בִּשְׁעָרֶיךָ לְמַעַן יִשְׁמְעוּ וּלְמַעַן יִלְמְדוּ, וְיָרְאוּ אֶת ה' אֱלֹקֵיכֶם, וְשָׁמְרוּ לַעֲשׂוֹת, אֶת-כָּל-דִּבְרֵי הַתּוֹרָה הַזֹּאת" –

כך נאמר היום בפרשת השבוע (פרשת "וילך"). מעמד "הקהל" אמור לחבר את כל חלקי העם לירושלים, ללימוד פומבי ומשותף של התורה. החכמים ביותר והבורים ביותר, הקשישים והצעירים, הגברים והנשים, כולם מתקבצים ומקשיבים ומפנימים, באופן שמבסס את הקיום המשותף שלנו, ולא מפורר אותו.

כיצד ברצונך לשתף?

סיון רהב-מאיר

סיון רהב מאיר היא אשת תקשורת ומרצה. נשואה לידידיה, אימא לחמישה, ירושלמית. עובדת בחברת החדשות, ידיעות אחרונות וגלי צה"ל, ומעבירה מדי שבוע שיעורים על פרשת השבוע.
האתר עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך חווייה טובה יותר.