רוצה לקבל עדכונים למייל?

נשמח לשלוח לך באופן אישי סיכום שבועי מצוות האתר:

קראתם את עשרת הדברות?

מעמד הר סיני
ציור: יואל וקסברגר, מלכות וקסברגר

זה קורה. בפרשת השבוע, פרשת יתרו, עם ישראל מקבל את עשרת הדיברות. הנה תזכורת:

1. אָנֹכִי ה' אֱלֹוקֵיךָ אֲשֶׁר הוֹצֵאתִיךָ מֵאֶרֶץ מִצְרַיִם – אלוקים מנהיג את ההיסטוריה, והיא מתקדמת לאורך השנים לכיוון חיובי, מעבדות לחירות.
2. לֹא תַעֲשֶׂה לְךָ פֶסֶל וְכָל תְּמוּנָה – אסור להשתעבד למשהו פיזי ולהפוך אותו לפולחן של עבודה זרה.
3. לֹא תִשָּׂא אֶת שֵׁם ה' אֱלֹוקיךָ לַשָּׁוְא – יש משמעות לכל מילה שאנחנו אומרים. אין להישבע או לומר מילים קדושות לשווא. הדיבור שלנו משמעותי.
4. זָכוֹר אֶת יוֹם הַשַּׁבָּת לְקַדְּשׁוֹ – המנוחה השבועית שלנו יקרה יותר מכל זהב וכסף. לכל אחד מגיע יום של הפסקה מהמירוץ הבלתי פוסק. ככל שהעומס הדיגיטלי והכלכלי גובר, השבת רק הופכת יותר חיונית.
5. כַּבֵּד אֶת אָבִיךָ וְאֶת אִמֶּךָ – העולם שייך לצעירים? העולם שייך למנוסים. כל דור צריך לכבד את הדור שלפניו, להודות לו על שנים של טרחה ושל חינוך, ובבוא הימים – כך יתייחס אלינו הדור הבא.
6. לֹא תִרְצָח – מהדורות החדשות מלמדות שלא כל האנושות הפנימה את האיסור הבסיסי הזה, לצערנו. רק השבוע לידר סוויסה נרצחה על ידי השכן שלה בלוד.
7. לֹא תִנְאָף – בעידן של זיפזופ תמידי, זוהי תזכורת לחשיבותה של הנאמנות. קשר זוגי הוא ברית קדושה, ואנחנו נקראים לא לחלל אותה.
8. לֹא תִגְנֹב – גם הרכוש של הזולת הוא קדוש. כל העקרונות האלה מבססים עולם שיש בו גבולות, שיש בו חובות ולא רק זכויות. מילת המפתח בעשרת הדיברות היא "לא". לדעת לומר לא, לשים רסן ליצרים.
9. לֹא תַעֲנֶה בְרֵעֲךָ עֵד שָׁקֶר – בעידן של פוסט-אמת ועובדות אלטרנטיביות, כשלכל אחד יש נרטיב משלו, זו קריאה לא לשקר, בבית המשפט ובכלל. יש עובדות, יש אמת.
10. לֹא תַחְמֹד – הפיד והפילטר מקשים עלינו שלא לקנא. הסטורי של השכן תמיד ירוק יותר. ועדיין, יש כאן תקווה שלא נפזול כל הזמן למה ששייך לזולת, אלא שנסתכל על שלנו ונהיה שמחים בחלקנו.
אומרים שבכל שנה בפרשה הזו אנחנו מתייצבים מחדש למרגלות הר סיני, ומקבלים את העקרונות האלה שוב. מוזמנים לקרוא אותם גם. שבת שלום.

האתר עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך חווייה טובה יותר.