קסם השבת

אלפי שנים מנסים להגדיר את הפלא הזה, לפצח את הקסם של השבת. "אֶת שַׁבְּתֹותַי תִּשְׁמֹרוּ", נכתב בפרשת השבוע, פרשת "בהר", וכך כתבה על סודה של השבת חני וינרוט ז"ל, בספרה "עולם הפוך ראיתי":

"תארו לעצמכם שפתאום באמצע תקופת עומס בעבודה, הבוס מבקש מכם לקחת חופשה. לא לעבוד מהבית, לא לעבוד קצת, פשוט לשכוח מהכול ולנוח. נשמע מוזר? עכשיו תדמיינו שהוא מצווה אתכם לעשות זאת. מי שלא ייצא לחופשה וימשיך לעבוד – ייענש על כך. זה כבר נשמע ממש דמיוני. השבת היא יום מנוחה, אבל מוזר שהיא ניתנה כציווי. למה לצוות על בן אדם לנוח? ובכן, מכל פינה בתורה אפשר להיווכח שהיא ניתנה מן השמיים, אבל אני די לי בפינה אחת, מצווה אחת שמאירה לי את הכול: שבת. די להתבונן במהות ובעוצמות שלה כדי להבין שיש כאן סטארט-אפ שיצור אנושי לא יכול היה להמציא. נוסחה אלוקית שאי אפשר להחיל על יום שלישי או רביעי. זכר למעשה בראשית. נהוג לומר שבשבת בורא עולם לא עשה שום דבר. זה נכון אבל לא מדויק. הוא ברא משהו ענק: שבת. בעידן הטכנולוגי היא הדבר הכי רלבנטי. לפעמים אני חושבת שאולי היא קיימת כבר אלפי שנים, רק כדי שהדור שלנו ייהנה ממנה באמת. אם נתת לשבת לפעול את פעולתה עליך, 'לתדלק' אותך, תיהנה מהאספקה שלה במשך שבוע שלם. כי היא מקור הברכה".

שבת שלום.

כיצד ברצונך לשתף?

סיון רהב-מאיר

סיון רהב מאיר היא אשת תקשורת ומרצה. נשואה לידידיה, אימא לחמישה, ירושלמית. עובדת בחברת החדשות, ידיעות אחרונות וגלי צה"ל, ומעבירה מדי שבוע שיעורים על פרשת השבוע.
האתר עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך חווייה טובה יותר.