רוצה לקבל עדכונים למייל?

נשמח לשלוח לך באופן אישי סיכום שבועי מצוות האתר:

עצות חינוכיות לתחילת השנה

כ-350 אלף סטודנטים פותחים החל מהיום את שנת הלימודים האקדמית. עוד מיליוני תלמידי גנים, בתי ספר, תיכונים, מכינות וישיבות החלו בימים אלה את שנת הלימודים הרצופה, אחרי החגים.

היום מציינים גם 78 שנים להירצחו בשואה של הרב קלונימוס שפירא, האדמו"ר מפיאסצנה. הנה כמה משפטים של המחנך הדגול הזה, עבור כל הלומדים והמלמדים שמתחילים שנה:

• ראשית, האדם הוא המחנך של עצמו, והוא האחראי העיקרי למצבו. וכך הוא כתב: "לא די ללמד את הנער רק שחובה עליו לשמוע לקול המחנך. העיקר הוא להכניס בליבו דעה זו שיידע שהוא, הנער בעצמו, הוא עיקר המחנך... חוק ברוח האדם: כשיש לו על מי לסמוך, מתרשל הוא עצמו וסומך על זולתו".

• ואיך מחנכים את עצמנו? האם זה מספיק רק לרצות? ממש לא, זה לא רצון אמיתי אם אנחנו לא עושים משהו בנידון: "הרצון הבלתי-אמיתי תמיד יכול להיות גדול הרבה מאוד. לא כן הוא הרצון האמיתי, הרצון אשר עם עבודה".

• ומה תפקיד ההורים והמורים? להזכיר לתלמיד את המעלות שלו, ובכך לחזק אותו לכיוון חיובי: "צריך המלמד והאב לחפש אחר איזה מידה טובה שיש בתלמיד ולשבחהו בה ויחזקהו... למשל, שבזה שמשבחים אותו לנדבן – פיתו את כוח נפשו לצאת ולהתגבר על מידת הקמצנות שלו".

לזכרו. שנה טובה.

האתר עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך חווייה טובה יותר.