עם הספר
צילום: פלאש90

מזל טוב. שבוע הספר של עם הספר מתחיל היום. 8,571 (!) ספרים ראו אור בישראל השנה, עלייה של 35% לאורך עשור. למי שמחפש את הכוח שמניע את מאות אלפי הישראלים לדוכני הספרים, הנה הסבר עמוק של הרב פרופ' יונתן זקס:

"זה מדהים: כבר לפני 2,000 שנה קיימו היהודים בארץ ישראל מערכת חינוך חובה. היינו עם שגיבוריו הם מורים, שמבצריו הם בתי הספר, שתשוקתו היא אל הלימוד ואל חיי הרוח. רק לשם השוואה, הקריאה נעשתה נחלת הציבור באנגליה רק ב-1870. אצלנו תינוקות של בית רבן ידעו תורה, משנה ותלמוד כשחלק ניכר מהאנושות הבוגרת טרם ידע אלף-בית. לכן כשקוראים לנו 'עם הספר' זו לשון המעטה, כי זה אפילו יותר מכך: אנחנו עם רק בגלל הספר. זוהי המהפכה היהודית: להקים חברה שכולה קוראת וכותבת, שכולה אוריינית. רק בחברה שבה כל השכבות יודעות קרוא וכתוב, מכירים בכך שכל בני האדם עשויים בצלם אלוקים. השפה, הלימוד, התפילה, הקריאה – זהו אותו 'גשר צר מאוד' שמגשר עבורנו על התהום בין הסופיות של האדם לבין אינסופיות האלוקים. גם בגלות, היינו עם אחד רק כי היה לנו ספר. עם שהמשיך להתקיים בגלל דבקותו בספר. איבדנו את הבית, אבל בזכות הקשר שלנו לספר – גם זכינו לחזור אליו, ולהמשיך לקרוא ולחיות אותו כאן".

כיצד ברצונך לשתף?

סיון רהב-מאיר

סיון רהב מאיר היא אשת תקשורת ומרצה. נשואה לידידיה, אימא לחמישה, ירושלמית. עובדת בחברת החדשות, ידיעות אחרונות וגלי צה"ל, ומעבירה מדי שבוע שיעורים על פרשת השבוע.

מתחילים מייד אחרי החגים!

האתר עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך חווייה טובה יותר.