נשאת ונתת באמונה?
האם מותר להעתיק במבחן, מחבר שמסכים להעתקה? זוהי רק אחת מאלפי שאלות הלכתיות שנשאל הרב חיים דוד הלוי, שנפטר היום לפני 21 שנים. הרב, חתן פרס ישראל, כיהן כרב הספרדי הראשי של תל אביב וחיבר את סדרת ספרי ההלכה המפורסמים "מקור חיים". הנה התשובה שלו לתלמידים ששאלו על העתקה במבחן:
"אמת היא אחת משש השאלות ששואלים אדם אחרי פטירתו: נשאת ונתת באמונה? הכוונה היא כמובן לאמונה ויושר במסחר, וקל וחומר ביתר שטחי החיים. אם בפרנסתו של אדם חייב הוא לנהוג באמונה, כל שכן ביתר הדברים שחייו אינם תלויים בהם. במה שנוגע ישירות לשאלתכם, יש כמובן איסור שקר ורמאות גם כשאלה אינם 'מבחני כבוד'. כי תלמיד המעתיק הוא כפשוטו משקר למוריו, והשקר הוא כידוע איסור חמור, עד שרבותינו התרחקו אפילו מדבר הנראה כשקר. וכשמדובר במבחן כבוד, הרי שנוסף על השקר, פוגע תלמיד זה בעצמו ובאישיותו, בכך שמועל הוא באמון שנתנו בו. וכשחבר מרשה להעתיק ממנו, אולי מתוך בושה או מתוך רצון שמירת יחסי חברות, גם הוא עובר על איסור של 'מסייע בידי עוברי עבירה'. כל זה נוסף על הנזק שגורם תלמיד זה לעצמו, שמוריו אינם יודעים את האמת על רמת ידיעותיו. ולכן, תבחרו בדרך הישרה והנכונה שבחר בה דוד המלך: דֶּרֶךְ שֶׁקֶר הָסֵר מִמֶּנִּי".
לזכרו.
כיצד ברצונך לשתף?

סיון רהב-מאיר

סיון רהב מאיר היא אשת תקשורת ומרצה. נשואה לידידיה, אימא לחמישה, ירושלמית. עובדת בחברת החדשות, ידיעות אחרונות וגלי צה"ל, ומעבירה מדי שבוע שיעורים על פרשת השבוע.
האתר עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך חווייה טובה יותר.