רוצה לקבל עדכונים למייל?

נשמח לשלוח לך באופן אישי סיכום שבועי מצוות האתר:

ניווט נשי

מטבע שעליו חרוט את רבקה עם כד מים וגמלים וכיתוב ותרד העינה ותמלא כדה

נכון, הזמנים השתנו, זו לא אותה חברה, אבל אם קוראים בין השורות, מגלים שבמקרים רבים - הנשים מניעות את עלילת ספר בראשית: את החטא הראשון, לצערנו, בגן עדן, יזמה אישה. היא אכלה מעץ הדעת, והציעה לאדם. אבל אחר כך, שרה ורבקה כאילו מתקנות בפרשות האלה את מעשיה של חווה – גם הן יוזמות ופעילות ומניעות קדימה את ההיסטוריה, אבל לא לכיוון של קלקול אלא לכיוון של תיקון.
"אברהם היה טפל לשרה בנביאות", אומרים לנו חז"ל. כלומר: שרה הייתה נביאה ברמה גבוהה יותר, היא הבינה טוב יותר איך הסיפור צריך להתנהל ומה צריך לקרות בין יצחק לבין ישמעאל. אלוקים בעצמו אומר לאברהם: "כל אשר תאמר אליך שרה – שמע בקולה".

זה חוזר על עצמו גם בפרשת השבוע, פרשת "תולדות". אנו רואים איך רבקה ניווטה את העניינים בחוכמה רבה. אחרי שבשבוע שעבר הדגישה התורה כמה חסד וטוב לב היו בה, כששאבה מים מהבאר לאדם ולבהמה שהיו צמאים, הפעם היא משתמשת בכישרונותיה למען הדור הבא של האומה.
יצחק רוצה לברך את עשיו, אבל היא יודעת שיעקב צריך לקבל את הבכורה ופשוט גורמת לכך לקרות. היא גם מודיעה ליעקב מתי עליו לברוח, ולאן. שוב ושוב היא אומרת ליעקב "שמע בקולי" – והוא שומע.
סיסמה נשית ידועה קובעת: "כל מה שגברים יכולים לעשות – אנחנו יכולות לעשות טוב יותר". Anything man can do we can do better. יש היבטים רבים שבהם עדיין צריך לדאוג לשוויון,
אבל ספר בראשית מציג עוד תפיסה – נשים לא רק עושות העתק-הדבק על מה שהגברים עושים, אלא עושות דברים טובים וחשובים וחיוניים, שהגברים בעצמם לא יכולים לעשות. זה לא נעשה מתוך תחרות וסכסוך תמידיים, אלא מתוך השלמה הדדית ושיתוף פעולה. שבת שלום!

האתר עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך חווייה טובה יותר.