רוצה לקבל עדכונים למייל?

נשמח לשלוח לך באופן אישי סיכום שבועי מצוות האתר:

משהו לאנשי הצפון היקרים, ולכולנו

הכותל המערבי

היא גרה בקריית שמונה, ולומדת כסטודנטית בצפת. או בקיצור, גיבורה בישראל 2024. והבוקר עמדנו יחד עם עשרות סטודנטים מארגון "נפש יהודי" בתפילה של חג השבועות, על גג גבוה מול הכותל, רואים למטה עוד עשרות אלפי מתפללים. היא סיפרה לי כמה המעמד הזה מחזק אותה ונותן תקווה, מזכיר לה את הסיפור הגדול והנצחי: הזריחה עולה על הכותל, וציבור ענק ומגוון, כולל הרבה תיירים יהודים מחו"ל שהתחילו לחזור לכאן, כולם קוראים מחדש בתורה את תיאור מעמד הר סיני שהתרחש היום, ואת עשרת הדברות.
והכול-הכול היה שם, במילים העתיקות שקראנו:

  • וַיִּחַן שָׁם יִשְׂרָאֵל, נֶגֶד הָהָר – עם ישראל התייצב בהר סיני כאיש אחד בלב אחד, באחדות. מצרך כל כך חיוני אז והיום.
  • וִהְיִיתֶם לִי סְגֻלָּה מִכָּל הָעַמִּים, כִּי לִי כָּל הָאָרֶץ. וְאַתֶּם תִּהְיוּ לִי מַמְלֶכֶת כֹּהֲנִים, וְגוֹי קָדוֹשׁ – יש לנו תפקיד. העולם מבולבל וטועה, ואנחנו אמורים לייצג אמת.
  • אָנֹכִי ה' אֱלֹהֶיךָ, אֲשֶׁר הוֹצֵאתִיךָ מֵאֶרֶץ מִצְרַיִם מִבֵּית עֲבָדִים – יש אלוקים, יש טוב ורע בעולם, ובסוף ממלכות אכזריות כמו מצרים נעלמות. בסוף הרוע המוחלט, גם בדור שלנו, יעבור מן העולם.
  • לֹא תִרְצָח – שתי מילים מעשרת הדברות מהדהדות במיוחד, מזכירות לנו כל כך הרבה יקרים שנרצחו, על ידי רשעים שמחללים את קדושת החיים.
  • בְּכָל הַמָּקוֹם אֲשֶׁר אַזְכִּיר אֶת שְׁמִי – אָבוֹא אֵלֶיךָ וּבֵרַכְתִּיךָ – ולבסוף, הבטחה לברכה. ברכה שמתחילה להתגלות בימינו (אם נשווה את המצב שלנו ללפני מאה שנה), ולמרות כל המשברים והאתגרים - עוד תמשיך בעזרת השם.

שבוע טוב לתושבי הצפון ולכולנו. בשורות טובות.

האתר עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך חווייה טובה יותר.