רוצה לקבל עדכונים למייל?

נשמח לשלוח לך באופן אישי סיכום שבועי מצוות האתר:

גם זו מצווה!

מעקה
צילום: פלאש90

כשנכנסים לבית חדש, התקנת המזוזה היא בדרך כלל חלק מחנוכת הבית, היא העיקר. האם מישהו עומד בהתרגשות ובחגיגיות ועושה טקס של התקנת סורגים ומעקה? לא ממש. אבל הוראה מיוחדת בפרשת השבוע קובעת: "כִּי תִבְנֶה בַּיִת חָדָשׁ וְעָשִׂיתָ מַעֲקֶה לְגַגֶּךָ וְלֹא תָשִׂים דָּמִים בְּבֵיתֶךָ כִּי יִפֹּל הַנֹּפֵל מִמֶּנּוּ".
כלומר, אדם שבונה בית חדש מחוייב להתקין אמצעי בטיחות. אם יש לך גג – חייב להיות בו מעקה. מהביטוי "לא תשים דמים בביתך" נלמדו לאורך השנים כללים הלכתיים רבים של זהירות. האדם צריך לשים לב לכל מעשה או מחדל שלו: לשים גדר מסביב לבור בחצר, לחזק סולם רעוע, לוודא שהכלב שלו לא יכול לנשוך אחרים. לאורך השנים נוספו כמובן יותר ויותר כללי זהירות: לשים גדר מסביב לבריכה בצימר, שילדים לא יטבעו חלילה כפי שקרה לצערנו בקיץ הזה. לחגור חגורות בטיחות, לבדוק שמן ומים, למלא אוויר בגלגלים. האם אנחנו מתייחסים לדברים האלה כאל מצווה? האם ברור לנו שמי שלא מקפיד על כך, עובר עבירה? הרמב"ם קורא לכל אחד לשים לב לסכנות כאלה סביבו: "וכן כל מכשול שיש בו סכנת נפשות, מצוות עשה להסירו ולהישמר ממנו ולהיזהר בדבר יפה יפה".
נשמע אפור ומשעמם? עדיף לריב על נושאים עסיסיים יותר? תסתכלו על הסטטיסטקות של יולי-אוגוסט בכביש, בים ובבריכה. הלוואי שהיינו מאמצים כולנו יחס של יראת קודש כלפי הנושא הזה.

האתר עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך חווייה טובה יותר.