רוצה לקבל עדכונים למייל?

נשמח לשלוח לך באופן אישי סיכום שבועי מצוות האתר:

מכתב מקייב

אינה מרקוביץ

אינה מרקוביץ', הרבנית של קייב בירת אוקראינה, כתבה לי הלילה כך:

"שלום סיון, בעלי היה קצין בחיל האוויר הישראלי במשך 12 שנה, כאשר החלטנו לצאת לשליחות בקייב עם שבעת ילדינו. היום בעלי הוא הרב של קייב, ואנחנו בשליחות כבר 21 שנה. הייתה לנו כאן קהילה משגשגת עד שלפני כחודש, כאשר ריח מלחמה נישא באוויר, רוב עשירי קייב עזבו את המדינה. מי שנשארו הם בעיקר קשישים (הפנסיה באוקראינה היא 70 דולר לחודש), חולים, ניצולי שואה וקשי יום. אנחנו מחלקים כעת עוד ועוד ארוחות חמות וסלי מזון, ואחראיים גם על בית ספר בעיר, על גני ילדים וגם על גן לילדים עם אוטיזם (הראשון במדינה).

במצב כזה, לא יכולנו לעזוב הכול ולחזור לישראל. קיבלנו החלטה להישאר ולא להפקיר את האומללים הללו לנפשם. הבוקר, כאשר התחילו ההפגזות, התחילו היהודים להתקבץ בבניין הקהילה. אין מקלטים בקייב, ואין שום הנחיה כיצד לפעול במצבי חירום.

בינתיים יש לנו מספיק מזרונים ומספיק אוכל במחסן כדי להאכיל את כולם, אבל לא ברור לכמה זמן זה יספיק. כמו כן שכרנו היום שמירה רצינית עם נשק, בגלל פחד ממקרי שוד וביזה, כי פשוט אין משטרה. לראשונה יצאנו בקמפיין גיוס כספים, ובזמן שהאזעקות והפיצוצים נשמעים דרך החלון, אנחנו מנסים לחזק ולטפל בכל מי שממשיך לזרום לתוך בניין הקהילה.

עוד מעט תיכנס השבת. לא כך חשבנו לחגוג את 'שבת מברכים' שבה מברכים את ראש חודש אדר ב'. משנכנס אדר הרי מרבים בשמחה. כידוע, יש כוח מיוחד ברגעי הדלקת נרות השבת. אבקש מכל אישה שקוראת את המילים האלה, להכניס אותנו ברגעים אלה לתפילותיה. שבת שלום מקייב".

לקבלת התכנים של סיון רהב-מאיר באופן קבוע: https://lp.vp4.me/pif9

האתר עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך חווייה טובה יותר.