מורה שהייתה נחמה

הייתי נערה בת 15 כשנתקלתי לראשונה בספרים של פרופ' נחמה ליבוביץ' – ועולמי השתנה. פתאום גיליתי שהיהדות היא משהו אינטליגנטי, סוחף, מעורר מחשבה. נחמה, המורה הדגולה לתנ"ך, נפטרה היום לפני 23 שנים. הנה רק שני סיפורים ששמעתי עליה לאורך השנים:

  • מרצה מבוגר סיפר שפעם הוזמן לתת שיעור על נושא השמיטה באחד המושבים הדתיים. הוא הכין שיעור עמוק ומורכב. גם נחמה הייתה בקהל, ניגשה אליו בסוף השיעור המפולפל, ואמרה: "אני תוהה מה החקלאים שבקהל הבינו…". הבנתי את המסר, הוא אמר. בשיעורים שלה המטרה לא הייתה להראות כמה היא יודעת (והיא ידעה המון), אלא ללמד את הציבור.
  • תלמידה שלה סיפרה איך בכל פעם שהתלמידים בכיתה ביקשו תשובות, היא התעקשה לשאול אותם שאלות. היא לא רצתה ללמד חומר, אלא לגרום להם לחקור ולתהות ולגלות לבד. פעם כתבה: "כל אחד צריך למצוא את קריאתו שלו את התורה, שהיא חד-פעמית בזה העולם, לא הייתה ולא תהיה שוב". היא ניסתה לגרום לכל אחד מאיתנו לחפש את הקריאה החד-פעמית הזו שלו, שלא הייתה ולא תהיה שוב.

לזכרה.

כיצד ברצונך לשתף?

סיון רהב-מאיר

סיון רהב מאיר היא אשת תקשורת ומרצה. נשואה לידידיה, אימא לחמישה, ירושלמית. עובדת בחברת החדשות, ידיעות אחרונות וגלי צה"ל, ומעבירה מדי שבוע שיעורים על פרשת השבוע.
האתר עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך חווייה טובה יותר.