רוצה לקבל עדכונים למייל?

נשמח לשלוח לך באופן אישי סיכום שבועי מצוות האתר:

מה עושים עם כלי עבודה אחד?

פרחים

"נער מתבגר אחד אמר לי שהוא לא מסוגל לקבל הוראות אפילו מ'וויז'. כלומר, אפילו תוכנת הניווט, שהוא עצמו מפעיל, היא בלתי נסבלת כי הוא פשוט לא מסוגל שיגידו לו מה לעשות".

כך כותב איש החינוך דן טיומקין בספרו החדש "בוסר המלאכים". הפרשנים של פרשת השבוע, פרשת פנחס, מדברים רבות על קנאות מול סובלנות, ובדיוק השבוע הגיע לידי הספר הזה, עם קביעה חד משמעית: בדורנו – רק סובלנות, רק סבלנות. הנה עוד פסקה חשובה משם:

"פתגם מפורסם אומר: 'כאשר כלי העבודה היחיד שיש לך בארגז הכלים הוא פטיש, כל העולם נראה לך כמו מסמרים'. לפעמים ארגז כלי עבודה של ההורים מכיל רק פטיש: 'אסור', 'מותר', 'נו כבר'. בגיל צעיר עוד אפשר לדפוק חזק בפטיש מול כל חוצפה והתמרדות, אבל בגיל הנעורים זה לא עובד. באופן טבעי מנסים פטיש כבד יותר, אבל זה לא יעזור, וזה רק עלול לשבור. נפש הנער – למרות הדרך שבה הוא מתעקש להתנהג – היא מאוד שבירה. אז איך משפיעים על מי שמסרב לקבל סמכות? צריך ללמוד כאן תורה חדשה של תקשורת, אהבה, הומור ובעיקר – אמון. לפתח אמונה שבאמת בתוך ליבו של הנער קיים יסוד טוב, חיובי, קדוש. היסוד הזה פשוט רדום עכשיו, אבל הוא יתעורר. זה מחייב לתת לילד אוטונומיה, לפתח ידידות, לשמוע אותו ולהקשיב לו באמת, וגם לתת לו מקום לבחור בעצמו בין טוב לרע, בלי פיקוח וביקורת מתמדת מצידנו. אפילו לאפשר לו לטעות, כי רק כך הוא יגבש זהות משלו. הפגיעה בסמכות ההורית היא הרי בעיה כלל עולמית, אבל התרופה – בניגוד למה שחלק מהמומחים חושבים – היא לא יותר תוכחות ומשמעת, אלא יותר אהבה ואמון".

האתר עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך חווייה טובה יותר.