רוצה לקבל עדכונים למייל?

נשמח לשלוח לך באופן אישי סיכום שבועי מצוות האתר:

לזכרם

הנרצחים בפיגוע

בתמונת הפרופיל של דוריס יחבס, אמא לשלושה שנרצחה אתמול בפיגוע בבאר שבע, רואים אותה לצד בעלה, עם כיתוב שהיא הוסיפה: "עם ישראל חי".

הרב משה קריבצקי, אב לארבעה, ניהל במסירות את בית התמחוי של חב"ד בעיר. הוא רכב על אופניו כשהמחבל רצח אותו. אנו מתפללים כל הזמן לשלומם של שליחי חב"ד באוקראינה, והנה שליח בבאר שבע, כאן בארץ ישראל, נרצח באמצע היום.

לורה יצחק, אמא לשלוש בנות, בדיוק סיימה את יום העבודה והייתה אמורה לפגוש את בעלה לסידורים. לורה היא אחות של שוטר מתחנת באר שבע שהוזעק לטפל בפיגוע, והבין בדרך לזירה מה אירע לאחותו.

גם הנרצח הרביעי, מנחם יחזקאל בן ה-67 מבאר שבע, שפרטיו הותרו לפרסום מאוחר אמש, היה עולם מלא.

תחילה חשבתי שהקשר הכי ברור בין הפיגוע הנורא לבין פרשת שמיני, הוא כמובן הפטירה של שני בניו של אהרון הכהן. אחרי שהם נפטרים בפרשה, התורה מספרת על עצב ואבל כללי: "וַאֲחֵיכֶם כָּל בֵּית יִשְׂרָאֵל יִבְכּוּ אֶת הַשְּׂרֵפָה אֲשֶׁר שָׂרַף ה'".

אבל מיד אחר כך, הפרשה ממשיכה לעיקרון שהוא אולי חשוב ורלוונטי יותר, מול כל מה שהתרחש אתמול בבירת הדרום: לא רק הפיגוע הרצחני, אלא גם העובדה שהמחבל, אזרח ישראלי, עבד כמורה ביישוב בדרום, היה איש דאע"ש וכבר ישב בעבר בכלא ושוחרר לחופשי, או היחס המשטרתי כלפי האזרח הגיבור שניטרל את המחבל והציל חיים.

הפרשה נותנת לנו הוראות ברורות ומצוות מדויקות, להבדיל בין הטוב ובין הרע בעולם: "וּלֲהַבְדִּיל בֵּין הַקֹּדֶשׁ וּבֵין הַחוֹל וּבֵין הַטָּמֵא וּבֵין הַטָּהוֹר". בפסוקים רבים שמתארים את דיני הכשרות, מה אוכלים ומה לא אוכלים, התורה משתמשת במושגים שליליים ומסבירה שיש טמא, משוקץ, נבלה, פסול, ולעומת זאת יש כשר וטוב ונכון וטהור. לא רק בצלחת שלנו, אלא בעולם בכלל. יש אויב ויש אוהב, יש שקר ויש אמת. החשיבות שבהבדלה חוזרת שוב, גם בפסוק האחרון בפרשת השבוע: "לְהַבְדִּיל בֵּין הַטָּמֵא וּבֵין הַטָּהֹר".

יהי רצון שנדע להבדיל.

לזכרם.

האתר עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך חווייה טובה יותר.