רוצה לקבל עדכונים למייל?

נשמח לשלוח לך באופן אישי סיכום שבועי מצוות האתר:

ידע הוא כוח

נשלחו אליי המון סיפורים אישיים ומרגשים כדי לפרסם אותם ביום השואה, אבל נראה לי חשוב לשתף היום גם כמה פרטים קרים ויבשים. הנה שש עובדות היסטוריות, רשימה שלדברי הפילוסוף פרופ' יוסף בן-שלמה צריך לדעת ולשנן: למה השואה הייתה אירוע יוצא דופן? למה אין להשוות אותה לשום דבר?

1. "יודנריין" – לראשונה בתולדות העמים, היה עם ששאף להשמדה מוחלטת של עם אחר, שרובו כלל לא חי איתו באותו שטח.

2. אין מתנגדים – בוועידת ואנזה הוחלט פה אחד על יישום "הפתרון הסופי", בלי התנגדות אחת. פורום נרחב ומכובד מקבל את ההחלטה, ואף אחד לא קם כנגדה.

3. הגרמנים פעלו נגד האינטרס שלהם – גרמניה הלכה והפסידה במלחמה, אבל פעלה באופן לא רציונלי: במקום להשקיע בלחימה הגרמנים המשיכו "לבזבז" אנרגיה על מפעל ההשמדה של היהודים.

4. הם לא היו משוגעים – הרוצחים היו אנשי משפחה, בעלי מקצועות, משכילים ושפויים. אנשים רגילים, מן השורה, הצטרפו לפרויקט ההשמדה הענק הזה.

5. המחנות לא הופצצו – מפעלי ההרג המשיכו לפעול בלי שמישהו מבחוץ יפסיק זאת, בלי שצבא בעלות הברית יתערב, בעוד שמפעלי תחמושת כן הופצצו.

6. אין בחירה – בניגוד לגזירות ורדיפות אחרות בעבר, כאן לא הייתה ליהודים אפשרות של שיתוף פעולה עם האויב, גירוש או המרת דת. המוות היה האופציה היחידה שציפתה להם.

מול אנטישמיות, מול הכחשת שואה, מול בורות ושכחה – כדאי לזכור. ידע הוא כוח.

לרשימה הזו, פרופ' שלום רוזנברג הוסיף שאלה: הרוע המוחלט של זמננו, גרמניה הנאצית, סימן לעצמו את היהדות ואת היהודים כאויב המוחלט. לא זכינו לראות את אלוקים יורד על הר סיני ומכריז: "אתם אהוביי", אבל זכינו בדורנו לראות את השטן מכריז עלינו: "אתם אויביי". לכן צריך כל יהודי לשאול את עצמו תמיד: במה אני אויבו של הרוע?

האתר עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך חווייה טובה יותר.