יאנוש קורצ'אק – שלושה ציטוטים

היום הוא יום פטירתו של יאנוש קורצ'אק. לפני 78 נרצח בשואה המחנך היהודי המפורסם, שיצא יחד עם חניכיו מבית היתומים שהקים, וסירב לעזוב אותם. קורצ'אק נחשב עד היום למהפכן חינוכי. הנה רק כמה דוגמאות לדברים שאמר:

על היחס של המבוגרים לילדים והצורך בכנות: "נתפסים אנו לאשליה, כי ימים רבים יוכל הילד להסתפק בהשקפת העולם של המלאך, שלפיה הכל פשוט. וכי יעלה בידינו להעלים ממנו את חוסר הידיעה, החולשה, הסתירות? את תבוסותינו ונפילותינו ואת העדר נוסחת האושר? אין בחינוך דבר טוב יותר מכנותו הגמורה של המחנך".

על מטרתו של בית היתומים שהקים: "לולא הבית הזה, לא היה הילד יודע כי ישנם בעולם גם אנשים ישרים, שאינם גונבים. לא היה יודע שאפשר להגיד את האמת. לא היה יודע שיש צדק, רוך ואהבה".

על היהדות והציונות, שאליהן התקרב בשנותיו האחרונות: "נסעתי לארץ ישראל כדי לספוג את העבר, למצוא נקודת משען להרהורים על ההווה, ואף לגעת בעתיד. אחרי דיכאון נפש, שנמשך חודשים – החלטתי החלטת ניסיון אחרון: לעבור לשנות חיי האחרונות לארץ ישראל, ותחילה – לירושלים. כל הגעגועים, לא היהודיים כי אם האנושיים, נוהרים לארץ-ישראל".

לזכרו של הירש בן יוסף גולדשמידט, שנודע יותר כיאנוש קורצ'אק.

כיצד ברצונך לשתף?

סיון רהב-מאיר

סיון רהב מאיר היא אשת תקשורת ומרצה. נשואה לידידיה, אימא לחמישה, ירושלמית. עובדת בחברת החדשות, ידיעות אחרונות וגלי צה"ל, ומעבירה מדי שבוע שיעורים על פרשת השבוע.

מתחילים מייד אחרי החגים!

האתר עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך חווייה טובה יותר.