חיים שכאלה
Image by Joshua_Willson from Pixabay

פרשת "ויחי" מספרת על פטירתו של יעקב אבינו.
אם כך, למה קוראים לה "ויחי"? הפרשה הרי לא עוסקת בחייו של יעקב אלא בסיומם, בפרידה שלו מבניו ובמסע ההלוויה שלו.

מסביר הרבי מלובביץ' כך:

"חיים אמתיים הם חיים של דבקות, תורה ומעשים טובים. יעקב חי חיים כאלה, כמובן, אבל נאמר על ידי חכמינו: 'אל תאמין בעצמך עד יום מותך'. אפילו יעקב אבינו, שבהחלט נחשב 'חי' במהלך חייו, והמשיך להיות דבק בה' אחרי כל הניסיונות והצער שעבר – עדיין אי אפשר לסכם ולומר ולכתוב בתורה 'ויחי יעקב' באמצע חייו. הרי נאמר, כאמור: אל תאמין בעצמך עד יום מותך. לכן רק סמוך לפטירת יעקב, כשהוכח שבאמת כל חייו נשאר יעקב בצדקותו, גם אחרי תקופת חייו במצרים, מכריזה התורה, ומסכמת וקובעת: 'ויחי יעקב'".

אפשר לציין כאן שמות רבים של פוליטיקאים, אישי ציבור ומנהיגים רוחניים שנחשבו להצלחה בשלב מסוים, אבל סיימו ככישלון. אם היינו מנסים לסכם את חייהם באמצע הקריירה היינו נבוכים אחר כך, כשהקריירה הסתיימה בכלא, או בנסיבות מביכות אחרות.
רק אחרי מאה ועשרים אפשר לראות מי באמת היה האדם. אף אחד לא מחוסן, אף פעם. אפילו לא יעקב אבינו. רק בסוף החיים אפשר לסכם את פועלו של האדם ולומר עליו: "ויחי".

כיצד ברצונך לשתף?

סיון רהב-מאיר

סיון רהב מאיר היא אשת תקשורת ומרצה. נשואה לידידיה, אימא לחמישה, ירושלמית. עובדת בחברת החדשות, ידיעות אחרונות וגלי צה"ל, ומעבירה מדי שבוע שיעורים על פרשת השבוע.
האתר עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך חווייה טובה יותר.