זהירות: אדישות
Image by Bruno /Germany from Pixabay

מכות מצרים הן לא אירועים, הן שיעורים. כל מכה היא לקח, מסר חינוכי ספציפי, וביחד מדובר בעשרה עקרונות שאמורים לבסס תפיסת עולם יהודית, אנטי-מצרית.
לא נעמיק כאן בפירושים הרבים על כל מכה ומכה. בפרשת וארא מופיעות שבע מתוך עשר המכות, והנה רק דוגמה אחת לדרך שבה הרבי מלובביץ' מסתכל על השיעור הראשון, כלומר המכה הראשונה, מכת דם. לדברי הרבי, יציאת מצרים מתרחשת הרי בכל יום מחדש, ובעצם מתרחשת בכל רגע שבו אדם בוחר לצאת מעבדות לחירות. המשימה הראשונה בתהליך הזה נלמדת ממכת דם. המטרה שלנו, הוא כותב, היא להפוך את המים לדם. המים הם דבר קר ונייטרלי, והדם הוא חם ומלא רגש. המים מסמלים את הקרירות, וקרירות היא דבר מסוכן אפילו יותר מכפירה. את הכפירה מזהים מרחוק כדבר שמנוגד לאמונה, אבל קרירות – היא דבר חמקמק יותר. אדם יכול להיחשב מאמין, אבל קריר, ציני, אדיש ומרוחק. הדם מסמל פעולה הפוכה, פעולה מתוך לב חם ואכפתי ונרגש.
הצעד הראשון בשחרור הנפש ממגבלותיה, כותב הרבי, כלומר ביציאה של האדם לעבדות לחירות, הוא סילוק הקרירות והאדישות, ובמקומן – פעולה מתוך חום, להט ואכפתיות.
בשלב ראשון צריך להבין שעשייה יבשה וטכנית של הדברים לא מספיקה, הוא מסביר. צריך התלהבות.

כיצד ברצונך לשתף?

סיון רהב-מאיר

סיון רהב מאיר היא אשת תקשורת ומרצה. נשואה לידידיה, אימא לחמישה, ירושלמית. עובדת בחברת החדשות, ידיעות אחרונות וגלי צה"ל, ומעבירה מדי שבוע שיעורים על פרשת השבוע.

מתחילים מייד אחרי החגים!

האתר עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך חווייה טובה יותר.