הרשע הקלאסי?
Image by Alexas_Fotos from Pixabay

איך אתם מדמיינים את עשיו? בריון כוחני, רשע וטיפש עם רובה? תחשבו שוב. לדמיין את הרוע בצורה כזאת זה פשטני מדיי.
הרב יחזקאל סרנא, ראש ישיבת "חברון", הסביר שעשיו היה נראה כמו מנהיג רוחני. היו לו אפילו תלמידים, מעריצים, שהלכו אחרי שיטתו:
"וַיָּשֻׁבוּ הַמַּלְאָכִים אֶל-יַעֲקֹב לֵאמֹר: בָּאנוּ אֶל-אָחִיךָ אֶל-עֵשָׂו, וְגַם הֹלֵךְ לִקְרָאתְךָ, וְאַרְבַּע-מֵאוֹת אִישׁ עִמּוֹ". כלומר, ארבע מאות איש הלכו אחריו כקואוצ'ר, כמנטור. הוא לא היה סתם רשע פשוט, אלא אישיות מורכבת.
הרב סרנא ממשיך ומסביר כך: לפי חז"ל, הראש של עשיו קבור במערת המכפלה. הגוף שלו לא נכנס לשם, אבל ראשו נמצא שם, עם האבות והאימהות של האומה. הראש של עשיו מבטא את גדולתו וחוכמתו.
הבעיה היא עם הגוף – הייתה סתירה בין ראשו לבין מעשיו הרעים. בין הרעיונות לבין היישום.
אנחנו מכירים לצערנו מרצים ופילוסופים שמייסדים שיטות וצוברים מעריצים, אבל בפועל, בחיי היום יום, לא מיישמים את העקרונות הנעלים שהם יודעים לדבר עליהם. להיפך, הראש שלהם מנותק לגמרי מהגוף, והמעשים שלהם מבישים. לצערנו פרשות כאלה מתפוצצות לא מעט לאחרונה.
ההתמודדות בין יעקב לבין עשיו בפרשה מזכירה לנו שלא תמיד צריך להתמודד מול אחד שנראה כמו הרשע הקלאסי. לפעמים מדובר בהוגה דעות מוערך בחליפה.

 

כיצד ברצונך לשתף?

סיון רהב-מאיר

סיון רהב מאיר היא אשת תקשורת ומרצה. נשואה לידידיה, אימא לחמישה, ירושלמית. עובדת בחברת החדשות, ידיעות אחרונות וגלי צה"ל, ומעבירה מדי שבוע שיעורים על פרשת השבוע.
האתר עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך חווייה טובה יותר.