רוצה לקבל עדכונים למייל?

נשמח לשלוח לך באופן אישי סיכום שבועי מצוות האתר:

העלייה הראשונה

צילום: פלאש90

בעצם, אברהם אבינו היה גם העולה החדש הראשון. לכן מציינים השבוע רשמית, בפרשת לך לך, את "יום העלייה". הרב חיים מוולוז'ין כותב שכל הניסיונות שאברהם עבר – נותנים לנו כוח לאורך הדורות לעמוד באותם ניסיונות, כך גם בתחום העלייה: "כל התעוררות פתאומית של אדם לקום ולעלות לארץ הקודש, מקורה בכוח עמידתו של אברהם בנסיון 'לֶךְ לְךָ מֵאַרְצְךָ'".

מאז שנשמע בעולם אותו "לך לך" ראשון, שמעו אותו מיליונים והמשיכו ללכת בדרך שבה פסע אברהם: העליות של תלמידי הבעל שם טוב, העליות של תלמידי הגאון מווילנא, העליות של יהודי תימן, עליות החלוצים לפני קום המדינה, מבצע עזרא ונחמיה לעליית יהודי עיראק, כל העליות ממזרח וממערב אחרי קום המדינה, שבירת מסך הברזל ועליית יהודי ברית המועצות לשעבר, עליית יהודי אתיופיה, עליות "נפש בנפש" מארצות הברית, עליית יהודי צרפת ועוד ועוד.

זו תופעה חסרת תקדים בהיסטוריה העולמית: אומה שמתפזרת לכל כיוון, אבל שומרת אמונים למקום אחד, ובסוף חוזרת אליו אחרי אלפיים שנה.

אתמול בערב דיברתי עם חברה מאמריקה, סוזאן, שעושה עלייה בעוד שבועיים. זה לא קל לעזוב את ארצך, את מולדתך ואת בית אביך, אבל אולי לדעת שאתה ממשיך את המסע של אברהם – נותן כוח.

מוזמנים לכתוב ולספר ולשתף היום את סיפור העלייה שלכם או של משפחתכם.

האתר עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך חווייה טובה יותר.