המילים הנכונות בפה

אבל למה זה כל כך משנה איך להוציא מים מהסלע? ליווינו את פרשת "חוקת" במשך כל השבוע, אבל בעצם, מדוע אלפי שנים מנסים הפרשנים להבין את הסיפור הזה, של משה שמכה את הסלע ומוציא מים לעם, ואז מתבשר שהוא לא ייכנס לארץ ישראל? למה זה כל כך חשוב ועקרוני מה בדיוק קרה שם ומה הייתה הטעות? כנראה שיש פה איזה סוד – מסר על הנהגה, ועל ציבור, על הכניסה לארץ, וגם המים הם לא בדיוק מים. זה הרי ידוע שהתורה נמשלה למים. ואז הכול ברור. כך מסביר זאת למשל הרב אליהו בלומנצוויג, ראש ישיבת ההסדר בירוחם:

פעמים רבות האדם רואה מולו "סלע", מציאות חסומה, חומה חוצצת. אפשר להכות אותה, אבל כדי באמת לעורר כוחות פנימיים, להוציא מים שנמצאים בפנים, צריך לדבר. צריך להסביר, להתחבר, לשכנע. זה סגנון הנהגה וחינוך בוגר ומשמעותי יותר. עם הכניסה לארץ, משתנה הדרך להוביל את העם: ההכאה לא תועיל. גם היום, חינוך והסברה הם הדרך המועילה ביותר. מעבר למה שנראה לנו כמו סלע יבש יש מים חיים, והדרך להגיע אליהם היא לא עם מקל ביד, אלא עם מילים נכונות בפה. שבת שלום!

כיצד ברצונך לשתף?

סיון רהב-מאיר

סיון רהב מאיר היא אשת תקשורת ומרצה. נשואה לידידיה, אימא לחמישה, ירושלמית. עובדת בחברת החדשות, ידיעות אחרונות וגלי צה"ל, ומעבירה מדי שבוע שיעורים על פרשת השבוע.
האתר עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך חווייה טובה יותר.