המגילה מדברת אלינו
ציור: מלכות וקסברגר

זוהי כנראה התזכורת הכי חשובה עבורנו כעת. אנחנו עומדים לקרוא השבוע את מגילת אסתר, בפורים, והמסרים שלה נראים אקטואליים במיוחד:

  • היא מתחילה במשתה מפואר וריקני, חגיגה שכולה שואו, החצנה של רכוש וכסף, ואפילו החפצה (של ושתי). אלפי שנים אחר כך מציינים היום את יום האישה הבינלאומי, אבל תעשייה שלמה עדיין מתייחסת לנשים כמו שאחשוורוש התייחס לושתי. המגילה קוראת לנו לחיות בתרבות אחרת.
  • המן מתאר את היהודים כך: "יֶשְׁנוֹ עַם אֶחָד מְפֻזָּר וּמְפֹרָד". כשאנחנו מפוזרים ומפורדים, מתקבלת הגזירה להשמיד, להרוג ולאבד את כל היהודים. אסתר המלכה יודעת מה הסוד שיבטל את הגזירה ואומרת: "לֵךְ כְּנוֹס אֶת כָּל הַיְּהוּדִים". אחדות היא המפתח להצלחה, מול אויב חיצוני ובכלל.
  • האירועים במגילה מבלבלים ונראים חסרי קשר ופשר. רק בסוף מתברר איך יש תכלית לכל הפרטים הקטנים, ואיך מאחורי הקלעים אלוקים רוקם תוכניות ומקדם את המציאות לטובה. גם אנחנו מקווים שמול מציאות שנראית לעתים מבלבלת, יתקיימו בנו המילים המופיעות לקראת סוף המגילה: "לַיְּהוּדִים הָיְתָה אוֹרָה וְשִׂמְחָה וְשָׂשֹׂן וִיקָר".
כיצד ברצונך לשתף?

סיון רהב-מאיר

סיון רהב מאיר היא אשת תקשורת ומרצה. נשואה לידידיה, אימא לחמישה, ירושלמית. עובדת בחברת החדשות, ידיעות אחרונות וגלי צה"ל, ומעבירה מדי שבוע שיעורים על פרשת השבוע.
האתר עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך חווייה טובה יותר.