רוצה לקבל עדכונים למייל?

נשמח לשלוח לך באופן אישי סיכום שבועי מצוות האתר:

הכל בגלל נאום אחד

לפעמים רגע אחד משפיע על כל חיינו. סיפור היסטורי מרתק מהסוג הזה נחשף במפגש של נשיא המדינה יצחק הרצוג עם הרב ברל ויין בפסח האחרון. הרצוג הגיע לביתו של הרב בן ה-88, שעלה לארץ אחרי שנים כמנהיג, ראש ישיבה, מחנך, סופר ומרצה ידוע בארצות הברית. וכך סיפר הרב ויין לנשיא שכידוע נושא את השם של סבו, הרב יצחק הרצוג:

"הייתי ילד צעיר ב-1946 כשאבא העיר אותי מוקדם ואמר: 'נוסעים לשדה התעופה, הרב הרצוג מגיע לשיקאגו!'. כל העיר חיכתה לרב החשוב והמפורסם.

הרב בא לדבר גם בבית הספר שלנו, וסיפר: 'חזרתי כעת מהאפיפיור ברומא. הגשתי לו רשימה של אלפי ילדים יהודים שהוכנסו למנזרים קתוליים בידי הוריהם, רק כדי להציל אותם מהגרמנים. אמרתי לאפיפיור: אני נותן לך את הרשימה כנציג העם היהודי, ואני מבקש שתיתנו לנו בחזרה את הילדים. האפיפיור לא הסכים. הוא הסביר שכל מי שנכנס למוסד קתולי כבר הוטבל לנצרות, וצריך להישאר נוצרי לנצח'.

הרב הרצוג סיים לצטט את האפיפיור, עצר לרגע, ואז געה בבכי. מעולם לא ראיתי מישהו מתייפח ככה. הוא הרכין את ראשו על הפודיום, וכל אלפיים השנים האחרונות נשפכו ממנו. כל הצעירים האמריקאים עמדו נדהמים.

ואז הרב הזדקף, הביט עלינו ואמר: 'אני לא יכול לעשות דבר נוסף למען הילדים הללו. אבל אתם, מה אתם מתכוונים לעשות למען העם היהודי? מה אתם מתכוונים לעשות כדי לשקם את עמנו?'.

ואז ניגשנו ללחוץ את ידו, והוא חזר על המסר לכל אחד מאיתנו באופן אישי. הוא הסתכל עליי, עדיין ילד, ואמר לי: 'האם שמעת מה אמרתי? אל תשכח את מה שאמרתי'.

זה שינה את חיי. זה שינה את חייהם של רבים שהיו שם. מהקבוצה הזו יצאו רבים שהקימו מוסדות חינוך וארגונים יהודיים גדולים, ורבים גם עלו לארץ. לאורך השנים האמריקאים הצעירים שהיו שם באולם חינכו רבבות אנשים להיות חלק פעיל מהעם היהודי. הכול בזכות נאום אחד, בזכות בכי אחד".

האתר עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך חווייה טובה יותר.